برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير وسيله كاهنده آيروسل بر پراكندگي آيروسل ‌هاي عفوني به هنگام جرمگيري اولتراسونيك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بيان مساله: جرمگيري‌هاي اولتراسونيك يكي از منابع مهم توليد آئروسل عفوني در دندانپزشكي مي‌باشند كه مي‌توانند عوامل بيماريزايي همچون عوامل سنل، كنژكتويت، آنفلوآنزا و برخي از بيماري‌هاي تنفسي، عفونت‌هاي هرپسي و برخي ديگر از بيماري‌هاي پوستي و عوامل بيماري‌زاي موجود در خون همچون ويروس ايدز و هپاتيت B را منتشر نمايد.
هدف: در اين مطالعه، يك وسيله كاهنده آيروسل متصل شونده به جرميگيري اولتراسونيك از نظر كارآزمايي باليني مورد ارزيابي قرار گرفت.
روش بررسي: در اين مقاله تجربي، 18 بيمار مورد بررسي قرار گرفتند. به طور تصادفي نيم‌فكهاي بالا و پايين در يك سمت به كار گيري كاهنده آيروسل و در سمت مقابل بدون اين وسيله به مدت  5دقيقه و با فاصله زماني 30 دقيقه جرمگيري شد. به منظور بررسي آلودگي ميكروبي و كارآيي وسيله در حذف آئروسل‌هاي عفوني، محيط كشت آگار حاوي خون بر روي ماسك درمانگر، به فاصله 30 سانتي‌متري از دهان بيمار قرار گرفت؛ سپس محيط‌هاي كشت به مدت 3 روز در دماي 37 درجه سانتي‌گراد انكوبه شدند و كلوني هاي تشكيل شده، شمارش شدند. يافته‌هاي مطالعه با بكارگيري ميانه و دامنه بين چاركي و آزمون آماري ناپارامتري ويلكاكسون با سطح معني‌داري 05/0 تجزيه و تحليل شدند.
يافته‌ها: ميانه و دامنه بين چاركي تعداد كلوني‌ها پس از جرمگيري بدون وسيله كاهنده (24 و 8) 5/17 و پس از جرمگيري با وسيله كاهنده (1 و صفر) صفر بود كه تفاوت معني‌دار آماري داشت (P<0.001).
نتيجه گيري: بر اساس نتايج اين مطالعه، وسيله كاهنده آئروسل به طور قابل ملاحظه‌اي مقدار آيروسل‌هاي توليد شده در حين جرم‌گيري با دستگاه اولتراسونيك را كاهش مي‌دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 116
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی