نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي جا به جايي جانبي مجراي رودخانه ارس از سال 1379 تا 1393 (از 15 کيلومتري غرب شهر اصلاندوز تا خروج رودخانه از محدوده سياسي ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 
رودخانه ها به دليل برداشت، انتقال و نهشته گذاري رسوبات، يکي از مهم ترين عوامل تغييردهنده سطح زمين هستند. در طول تاريخ، برخي از رودخانه ها به عنوان خطوط مرزي بين کشورها انتخاب شده اند و اهميت مضاعفي را کسب کرده اند. مجراي رودخانه ها، به خصوص رودخانه هاي با بستر آبرفتي، پيوسته در حال تغيير هستند و همين امر مسائل مختلفي را موجب مي شود. رودخانه ارس در زمره چنين رودخانه هايي به شمار مي رود. در اين پژوهش، قسمتي از رودخانه ارس از نظر جابه جايي جانبي مجرا در دو دوره زماني 1379 ه.ش (2000 م) و 1393 ه.ش (2014 م) بررسي شد. در اين راستا، با استفاده از پردازش تصاوير ماهواره اي (تصاوير سنجنده هاي ETM+ و OLI ماهواره هاي لندست 7 و 8) مجراي رودخانه براي دو دوره زماني مورد مطالعه حاصل شد. سپس با توجه به مورفولوژي و روند تغييرات مجرا، کل رودخانه به 21 ترانسکت تقسيم شد. پلان فرم رودخانه در هر ترانسکت با استفاده از دو شاخص ضريب خميدگي و زاويه مرکزي بررسي شد. با توجه به جابه جايي هايي که در مجرا صورت گرفته است، آهنگ مهاجرت کانال محاسبه شد. همچنين با توجه به تغييرات مساحت ترانسکت ها، مقدار اراضي ازدست رفته يا افزوده شده به هر دو جهت رودخانه محاسبه شد. نتايج نشان مي دهد، رودخانه ارس در بازه مورد مطالعه از نوع مئاندري توسعه يافته است. مقادير ضريب خميدگي و زاويه مرکزي در سال 2014 نسبت به سال 2000، روند افزايشي را نشان مي دهد که گوياي فعال بودن مئاندرهاي رودخانه است. متوسط آهنگ مهاجرت مجرا، رقم چشمگيري در حدود 8 متر را نشان مي دهد و از اين نظر رودخانه بسيار پويايي محسوب مي شود. جا به جايي مجرا در رودخانه مورد مطالعه به دليل فرسايش و پيشروي کناره مقعر مئاندرها، ايجاد ميان برها و مخصوصا تغيير مسير بوده است. در قسمت هايي از رودخانه که زاويه مرکزي داراي مقادير بالايي است، مقدار آهنگ مهاجرت مجرا ارقام چشمگيري را نشان مي دهد. بر عکس، در قسمت هايي که رودخانه گرايش به يک الگوي مستقيم دارد، آهنگ جا به جايي کمتر بوده است. در طي دوره 14 ساله، در حدود 253 هکتار از اراضي ايران در نتيجه تغييرات مجرا از دسترس خارج شده و برعکس در حدود 275 هکتار به اراضي در دسترس افزوده شده است و ازاين رو، نزديک به 23 هکتار به اراضي طرف ايران اضافه شده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رضایی مقدم، م.، و خیری زاده آروق، م.، و رحیمی، م. (1395). بررسی جا به جایی جانبی مجرای رودخانه ارس از سال 1379 تا 1393 (از 15 کیلومتری غرب شهر اصلاندوز تا خروج رودخانه از محدوده سیاسی ایران). جغرافیا و برنامه ریزی محیطی (مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان), 27(3 (پیاپی 63) ), 15-32. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=310058Vancouver : کپی

رضایی مقدم محمدحسین، خیری زاده آروق منصور، رحیمی مسعود. بررسی جا به جایی جانبی مجرای رودخانه ارس از سال 1379 تا 1393 (از 15 کیلومتری غرب شهر اصلاندوز تا خروج رودخانه از محدوده سیاسی ایران). جغرافیا و برنامه ریزی محیطی (مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان). 1395 [cited 2022August17];27(3 (پیاپی 63) ):15-32. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=310058IEEE : کپی

رضایی مقدم، م.، خیری زاده آروق، م.، رحیمی، م.، 1395. بررسی جا به جایی جانبی مجرای رودخانه ارس از سال 1379 تا 1393 (از 15 کیلومتری غرب شهر اصلاندوز تا خروج رودخانه از محدوده سیاسی ایران). جغرافیا و برنامه ریزی محیطی (مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان), [online] 27(3 (پیاپی 63) ), pp.15-32. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=310058. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 116 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی