برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شرح و نقد آرای «لايب نيتس» درباره رابطه نفس و بدن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه الهیات دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

در اين مقاله اين مساله مورد بحث قرار گرفته است كه نفس و بدن در فسلفه لايب نيتس از يك جنسند يا نه؟ و آيا در يكديگر تاثير و تاثر دارند و انطباق آنها چگونه تبيين مي شود؟ به بيان ديگر، آرا لايب نيتس درباره ارتباط نفس و بدن بررسي و نقد شده است. به اين منظور برخي مقالات لايب نيتس، بويژه منادولوژي و گفتار درباره مابعدالطبيعه و بعضي از نامه هاي او مانند نامه‌هاي او به كلارك و آرنو و همچنين آثار شارحين او از قبيل شرح لاتا، راسل و ايشيگورا به دقت مطالعه و مطالب مربوط به رابطه نفس و بدن استخراج و سپس تجزيه و تحليل و نقد شده و نتايج زير به دست آمده است:

1- از نظر لايب نيتس نفس و بدن هر دو از يك جنسند: نفس مناد حاكم و بدن مجموعه بي نهايت منادهاي تابع است. اما با اين نظريه لايب نيتس نمي توان موافقت كرد، زيرا هيچ برهان صحيحي براي اثبات مناد وجود ندارد و لازمه مناد حاكم بودن نفس اين است كه در برخي موارد بدن بايد نفس محسوب شود.

2- نفس و بدن در فلسفه لايب نيتس هيچ گونه تاثير و تاثري بر يكديگر ندارند و انطباق آنها صرفا با اصل هماهنگي پيشين بنياد تبيين مي شود، ولي اين نظريه مستلزم قول به جبر و از دست رفتن بهترين دليل اثبات نفس است.

3- تركيب نفس و بدن در سطح منادها انضمامي و در سطح پديدارها اتحادي است و صحت اين نظريه بر صحت نظريه مناد و تعريفي مبتني است كه لايب نيتس در مورد نفس و بدن ارائه كرده است.

4- نفس براي تمام بدن حاضر است، اما حضور آن به معناي انتشار نيست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ارشدریاحی، ع. (1382). شرح و نقد آرای «لایب نیتس» درباره رابطه نفس و بدن. نامه مفید, 9(36 (فلسفه)), 5-26. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2420Vancouver : کپی

ارشدریاحی علی. شرح و نقد آرای «لایب نیتس» درباره رابطه نفس و بدن. نامه مفید. 1382 [cited 2021September23];9(36 (فلسفه)):5-26. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2420IEEE : کپی

ارشدریاحی، ع.، 1382. شرح و نقد آرای «لایب نیتس» درباره رابطه نفس و بدن. نامه مفید, [online] 9(36 (فلسفه)), pp.5-26. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2420. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 139 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی