برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع تغذيه انحصاري با شير مادر و عوامل مرتبط با آن در شيرخواران زاهدان سال 80-79

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
سابقه و هدف: تغذيه انحصاري با شير مادر به عنوان يك عامل مهم در تأمين سلامت كودكان در 6 ماه اول زندگي، خصوصاً در كشورهاي توسعه نيافته، نقش مؤثري دارد. از آنجا كه دوره تغذيه انحصاري با شير مادر تابع شرايط اجتماعي و فرهنگي جوامع است، لذا ضروري است عوامل مؤثر بر آن در مناطق مختلف مورد بررسي قرار گيرد. مطالعه حاضر در راستاي تعيين مدت تغذيه انحصاري با شيرمادر و عوامل مؤثر بر آن در مراجعه كنندگان به مراكز بهداشتي و درماني زاهدان در سالهاي 80-1379 صورت گرفت.
مواد و روشها: در اين مطالعه كه به صورت مقطعي انجام شد تعداد 253 نفري از مادراني كه فرزند 24-6 ماهه داشتند و جهت انجام مراقبتهاي كودكان خود به 5 مراكز بهداشتي و درماني مراجع كرده بودند به صورت تصادفي انتخاب شدند. و با استفاده از پرسشنامه و مصاحبه حضوري علمكرد مادران در مورد نحوه تغذيه كودك تا 6 ماهگي تعيين و نقش آموزش قبل از زايمان، هم اتفاقي به بيماري مادر با شيوع تغذيه انحصاري محاسبه گرديد.
يافته ها: اطلاعات به دست آمده نشان داد كه 46.3 درصد از مادران بيسواد، 74.7 درصد داراي سن كمتر از 30 سال و 7.9 درصد شاغل بودند. جامعه شيرخواران مورد مطالعه شامل 53.4 درصد دختر و 46.6 درصد پسر بودند و 90.5 درصد آنان مليت ايراني داشتند و 97.6 درصد شيرخواران در بدو تولد با شيرمادر تغذيه شده بودند. ميزان تغذيه انحصاري با شير مادر تا سن 6 ماهگي در كودكان مورد مطالعه 44.7 درصد بود. نتايج آزمون كاي دو نشان داد كه مدت زمان تغذيه انحصاري با شير مادر با آموزشهاي قبل از زايمان و هم اتاقي بودن مادر و نوزاد ارتباط مستقيم و با بيماريهاي مادر و در 6 ماه اول ارتباط معكوس دارد.
نتيجه گيري: فراگير كردن آموزشهاي قبل از زايمان، هم اتاقي بودن مادر و نوزاد، همچنين توجه بيشتر به مادران مسن و افزايش آگاهي مادران در زمينه بيماريهايي كه نياز به قطع شيردهي نيست، در ترويج تغذيه انحصاري با شيرمادر و جلوگيري از مرگ و مير كودكان زير دو سال نقش مهمي ايفا ميكنند.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ایمانی، م.، و محمدی، م.، و رخشانی، ف.، و شفیعی، س. (1382). شیوع تغذیه انحصاری با شیر مادر و عوامل مرتبط با آن در شیرخواران زاهدان سال 80-79. فیض, 7(2 (پی در پی 26)), 26-33. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2349Vancouver : کپی

ایمانی محمود، محمدی مهدی، رخشانی فاطمه، شفیعی سوسن. شیوع تغذیه انحصاری با شیر مادر و عوامل مرتبط با آن در شیرخواران زاهدان سال 80-79. فیض. 1382 [cited 2021September23];7(2 (پی در پی 26)):26-33. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2349IEEE : کپی

ایمانی، م.، محمدی، م.، رخشانی، ف.، شفیعی، س.، 1382. شیوع تغذیه انحصاری با شیر مادر و عوامل مرتبط با آن در شیرخواران زاهدان سال 80-79. فیض, [online] 7(2 (پی در پی 26)), pp.26-33. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2349. 

 
بازدید یکساله 209 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی