برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

چند شكلي ژنتيكي GSTM1 در بيماران مبتلا به سرطان كولون در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
سابقه و هدف: شناخت اتيولوژي بيماريهايي از جمله سرطانها از اولويتهاي پژوهشي محسوب ميشود. در مورد نقش حذف ژني GSTM1 از افزايش شانس ابتلا به چندين سرطان گزارشات متناقضي وجود دارد لذا به منظور تعيين رابطه ژنوتيپهاي آن با بروز سرطان كولون، اين تحقيق در بيمارستان نمازي شيراز و گروه شاهد آنها انجام گرفت.
مواد و روشها: اين تحقيق مطالعه اي مورد - شاهدي است كه چند شكلي ژنتيكي GSTMI به وسيله تكنيك PCR در 38 بيمار مبتلا به سرطان كولون و 79 فرد سالم (به عنوان گروه شاهد) بررسي شد. داده ها با استفاده از آزمون مربع كاي مورد قضاوت قرار گرفتند و ميزان مواجهه بودن با ژنوتيپها و ODD'S Ratio آن محاسبه گرديد.
يافته ها: فراواني ژنوتيپ null در گروه شاهد 32.9 و در مبتلايان به سرطان كولون 50 درصد مي باشد (P<0.05) و افراد مبتلا بيشتر از 2 برابر افراد شاهد در مواجهه با ژنوتيپ Null بوده اند. در صورتي كه دو گروه براساس سن طبقه بندي شوند آنگاه در سنين بالاتر از 59 سال، بين ژنوتيپ null و ابتلا به سرطان كولون رابط آماري معني دار مشاهده ميگردد (P<0.02).
نتيجه گيري: افرد هموزيگوس براي حذف ژني در GSTM1 به ويژه در سنين بالا، استعداد بيشتري جهت ابتلاء به سرطان كولون دارند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

یدالهی، م.، و سعادت، م.، و سعادت، ا. (1382). چند شکلی ژنتیکی GSTM1 در بیماران مبتلا به سرطان کولون در ایران. فیض, 7(2 (پی در پی 26)), 15-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2347Vancouver : کپی

یدالهی ماندانا، سعادت مصطفی، سعادت ایرج. چند شکلی ژنتیکی GSTM1 در بیماران مبتلا به سرطان کولون در ایران. فیض. 1382 [cited 2021September28];7(2 (پی در پی 26)):15-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2347IEEE : کپی

یدالهی، م.، سعادت، م.، سعادت، ا.، 1382. چند شکلی ژنتیکی GSTM1 در بیماران مبتلا به سرطان کولون در ایران. فیض, [online] 7(2 (پی در پی 26)), pp.15-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2347. 

 
بازدید یکساله 80 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی