برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير سيتالوپرام، آلپرازولام و كلوميپرامين در كاهش علايم منفي بيماران مبتلا به اسكيزوفرنيا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 
چکیده: 

مقدمه: علايم منفي به منزله يكي از علايم پنج گانه جدول تشخيصي اسكيزوفرنيا در DSMIV ، از موانع مهم بر سر راه توان بخشي اين دسته از بيماران و ايجاد ارتباط از سوي آنان با سايرين ميباشد و از جمله روش هاي مورد بحث براي تقليل اين علايم استفاده از داروهاي كمكي به انضمام درمان هاي جاري است. در اين پژوهش نقش سيتالوپرام، كلوميپرامين و آلپرازولام را در كاهش علايم منفي بررسي مينماييم.
مواد و روش تحقيق: چهل بيمار اسكيزوفرنيك بستري در بلوك سالمندان مرد در مركز روان پزشكي رازي به طور راندوم انتخاب و به طور دوسوكور به صورت چهار گروه به ترتيب تحت درمان با سيتالوپرام 20 ميلي گرم، آلپرازولام 0.75 ميلي گرم، كلوميپرامين 25 ميلي گرم و بالاخره پلاسبو به اضافه رژيم درماني جاري شان (شامل آنتي سايكوتيك هاي تيپيكال) قرار گرفتند. پس از دو هفته دوز داروها به دو برابر افزايش يافت و اين روند به مدت دو هفته ديگر ادامه يافت و سپس داروها قطع گرديد. وجود و شدت علايم منفي در ابتدا و قبل از آغاز درمان و سپس در انتهاي هفته دوم و بالاخره در انتهاي هفته چهارم با استفاده از مقياس SANS كنترل و ثبت گرديد. در طي اين مدت (4 هفته) هيچ گونه عارضه جانبي خاصي كه موجب ناراحتي بيماران يا قطع دارو گردد مشاهده نشد. پس از استخراج اطلاعات به دست آمده و با استفاده از روش محاسبات آماري Z و (X2 –test) Chisquare ارتباط بين متغيرها سنجيده گرديد.
يافته ها: سه داروي سيتالوپرام، آلپرازولام و كلوميپرامين موجب تقليل شدت علايم منفي به ترتيب در 80%، 50% و 50% بيماران گروه خود گرديدند. در اكثريت قريب به اتفاق بيماران، اين كاهش محدود به 20% از سطح پايه باقي ماند. در اين بين كلوميپرامين در دو مورد به ميزان 40% علايم منفي را كاهش داد. همچنين كلوميپرامين بيش از دو تاي ديگر بر علايم شديد منفي تأثير داشت اما تاثير داروها به طور كلي بر روي بيماران داراي علايم منفي متوسط و خفيف بيش از علايم منفي شديد بود. تقليل علايم منفي به طور غير وابسته به يكديگر صورت گرفته بود و در بيماران مختلف از تركيب متنوعي برخوردار بود. بين گروه سالمندان و غيرسالمندان از بابت تاثير داروها تفاوتي ملاحظه نگرديد. هيچ يك از بيماران گروه كنترل تحت تاثير پلاسبو با تقليل علايم منفي مواجه نگرديدند.
نتيجه: سه داروي سيتالوپرام، آلپرازولام و كلوميپرامين مي توانند در كاهش علايم منفي در بيماران مبتلا به اسكيزوفرنيا نقش مفيدي را ايفا نمايند. در اين بين تاثير مثبت سيتالوپرام با توجه به احتمال عوارض و تداخلات دارويي كم تر نسبت به دو تاي ديگر قابل توجه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شجاع شفتی، س. (1382). تاثیر سیتالوپرام, آلپرازولام و کلومیپرامین در کاهش علایم منفی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا. آرشیو توانبخشی (توانبخشی), 3(1 (مسلسل 12)), 42-49. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2316Vancouver : کپی

شجاع شفتی سعید. تاثیر سیتالوپرام, آلپرازولام و کلومیپرامین در کاهش علایم منفی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا. آرشیو توانبخشی (توانبخشی). 1382 [cited 2021September24];3(1 (مسلسل 12)):42-49. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2316IEEE : کپی

شجاع شفتی، س.، 1382. تاثیر سیتالوپرام, آلپرازولام و کلومیپرامین در کاهش علایم منفی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا. آرشیو توانبخشی (توانبخشی), [online] 3(1 (مسلسل 12)), pp.42-49. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2316. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 2906 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی