برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  3 , شماره  1 ; از صفحه 61 تا صفحه 65 .
 
عنوان مقاله: 

مشخصات سونوگرافي انگشت در بيماران پيوند كليه در مقايسه با افراد سالم و در مقايسه با DXA

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی، طبقه پنجم، مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم
 
چکیده: 

پوكي استخوان يك عارضه مهم پيوند كليه است. روشهاي تشخيص موجود با وجود دقت و تكرارپذيري مناسب، با توجه به سابقه مشكلات استخواني قبل از پيوند در اين بيماران، محدوديتهايي در تشخيص پوكي استخوان در آنها دارند. سونوگرافي كمي استخوان (Quantitative Ultrasound-QUS) يك روش غيرتهاجمي براي بررسي وضعيت استخوان بوده و سونوگرافي كمي انگشتان يكي از انواع آن است. اطلاعات اندكي در مورد نتايج استفاده از QUS در تشخيص مشكلات استخواني بيماران پيوند كليه وجود دارد. ما توانايي سونوگرافي كمي انگشتان را در تشخيص پوكي استخوان در مقايسه با Dual Energy X-ray Absorptiometery (DXA) در بيماران با سابقه پيوند كليه مورد بررسي قرار داديم و جهت تحليل نتايج QUS، از يافته هاي آن در نمونه هاي سالم كه از نظر سني و جنسي همسان شده بودند استفاده كرديم. در اين مطالعه مقطعي، 42 بيمار داراي كليه پيوندي با متوسط سني (9/11±) 17/40 سال كه در فاصله (9/2±) 8/2 سال از پيوند كليه قرار داشتند مورد مطالعه قرار گرفتند. 49 فرد سالم همسان (در سن و جنس) به عنوان افراد كنترل در نظر گرفته شدند.. از دستگاه DBM-sonic-1200  جهت بررسي تراكم استخوان انگشتان و از دستگاه DXA براي بررسي تراكم استخوان كمر ولگن استفاده گرديد.
با استفاده از روش
 DXA،19 درصد بيماران واجد استئوپوروز شناخته شدند (5/9 درصد در ناحيه گردن ران، 9.5 درصدناحيه عمومي ران و 5/9  درصد در ناحيه كمر).حساسيت Ad-SOS (متغير سونوگرافي انگشتان) براي تشخيص پوكي استخوان در ناحيه عمومي و گردن ران وناحيه كمر به ترتيب 75، 100 و 25 درصد و ويژگي آن براي اين تشخيص در نواحي فوق الذكر به ترتيب43،45 و 37 درصد بود (رابطه معني داري بين آنها وجود نداشت). متوسط Ad-SOS (متغير اندازه گيري شونده در دستگاه سونوگرافي انگشتان كه سرعت صوت وابسته به دامنه در استخوان است) در بيماران پيوندي، (79±) 2036 متر بر ثانيه و در افراد سالم (86±) 2060 متر بر ثانيه بود. هيچ تفاوت معني داري نيز بين دو گروه از اين جهت وجود نداشت. در گروه بيماران، سن، قد و BMI با Ad-SOS رابطه معني دار داشت. رابطه قد در جهت مثبت (p=0.013) و رابطه سن و BMI در جهت منفي بود (به ترتيب p=0.001, p=0.027) همچنين مدت دياليز، مدت زمان پيوند و دوز تجمعي كورتون و سيكلوسپورين A با Ad-SOS رابطه اي نداشت. مطالعه ما نشان مي دهد كه سونوگرافي انگشتان قابليت بالايي در نشان دادن تفاوتهاي موجود در مشخصات استخواني افراد سالم و پيوند شده ندارد ولي مي تواند در غربالگري بيماران پيوند كليه براي پوكي استخوان به كار رود. افرادي كه با اين روش احتمال پوكي استخوان در آنها مطرح شود، براي تاييد نهايي تشخيص بايد مورد سنجش تراكم استخوان به روش DXA قرار گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سلطانی، ا.، و صداقت، م.، و مهدوی مزده، م.، و حمیدی، ز.، و اردشیرلاریجانی، م. (1382). مشخصات سونوگرافی انگشت در بیماران پیوند کلیه در مقایسه با افراد سالم و در مقایسه با DXA. پایش, 3(1), 61-65. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2240Vancouver : کپی

سلطانی اکبر، صداقت مجتبی، مهدوی مزده میترا، حمیدی زهره، اردشیرلاریجانی محمدباقر. مشخصات سونوگرافی انگشت در بیماران پیوند کلیه در مقایسه با افراد سالم و در مقایسه با DXA. پایش. 1382 [cited 2021September24];3(1):61-65. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2240IEEE : کپی

سلطانی، ا.، صداقت، م.، مهدوی مزده، م.، حمیدی، ز.، اردشیرلاریجانی، م.، 1382. مشخصات سونوگرافی انگشت در بیماران پیوند کلیه در مقایسه با افراد سالم و در مقایسه با DXA. پایش, [online] 3(1), pp.61-65. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2240. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 166 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی