برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع نوكارديوز ريوي و عوامل مرتبط با آن در مبتلايان به عفونت ريوي شهرستان اراك در سال 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیوشیمی، دانشگاه علوم پزشکی اراک
 
چکیده: 
سابقه و هدف: نوكارديوزيس عفونت چركي تحت حاد مزمني است كه با طور عمده ريه را گرفتار ميكند ولي ممكن است ساير اندامها نظير پوست و سيستم عصبي مركزي را گرفتار كند. اين بيماري بيشتر در افرادي كه به نحوي سيستم ايمني آنها سركوب شده است مشاهده ميشود، ولي تحقيقات مختلف وجود آنرا در افراد طبيعي نيز نشان داده است. با توجه به اهميت عفونتهاي ريوي در ايران و نقش اين باكتري در آن، اين مطالعه روي بيماران مبتلا به عفونت ريوي در شهرستان اراك در سال 1379 انجام پذيرفت.
مواد و روشها: اين تحقيق به صورت توصيفي روي 600 بيمار مبتلا به عفونت ريوي انجام شد. در تمامي موارد رنگ آميزي اختصاصي نمونه خلط با ذيل نلسون تغيير يافته و كشت آن در محيط پارافين آگار و تعيين گرونه ها براساس آزمايشات بيوشيميايي هيدروليز تيروزين، كازئين وژلاتين انجام پذيرفت. شيوع نوكارديوزيس در نمونه ها تعيين و ميزان واقعي آن را احتمال 95 درصد در جامعه برآورد شد و تأثير فصل و خصوصيات فردي با بروز بيماري مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: از 600 بيمار مراجعه كننده به مراكز فوق، 26 مورد (4.33 درصد) نوكارديا استروئيد جدا شد. ارتباط معني داري بين ابتلا به نوكارديوز ريوي و سن، جنس و شغل و فصل ديده نشد.
نتيجه گيري: با توجه به اينكه عفونت نوكارديوز ريوي محدودة خاصي از نظر سني، جنسي، شغلي و فصلي ندارد و با عنايت به اين كه علائم باليني نوكارديوز ريوي شبيه عفونتهاي سلي وقارچي ريوي است ولي درمان آن كاملاً با عفونتهاي فوق متفاوت است و با توجه به مشكلات تشخيصي آن لازم است متخصصان باليني در موارد خاص، توكارديوز را در نظر داشته باشند و جهت درمان آن اقدام نمايند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ابطحی، س.، و صفاری، م.، و جورابچی، ع.، و رفیعی، م. (1382). بررسی شیوع نوکاردیوز ریوی و عوامل مرتبط با آن در مبتلایان به عفونت ریوی شهرستان اراک در سال 1379. فیض, 7(3 (پی در پی 27)), 87-91. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2207Vancouver : کپی

ابطحی سیدحمیدرضا، صفاری محمود، جورابچی علی، رفیعی محمد. بررسی شیوع نوکاردیوز ریوی و عوامل مرتبط با آن در مبتلایان به عفونت ریوی شهرستان اراک در سال 1379. فیض. 1382 [cited 2021September18];7(3 (پی در پی 27)):87-91. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2207IEEE : کپی

ابطحی، س.، صفاری، م.، جورابچی، ع.، رفیعی، م.، 1382. بررسی شیوع نوکاردیوز ریوی و عوامل مرتبط با آن در مبتلایان به عفونت ریوی شهرستان اراک در سال 1379. فیض, [online] 7(3 (پی در پی 27)), pp.87-91. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2207. 

 
بازدید یکساله 164 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی