برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر بيهوشي عمومي و بي حسي نخاعي بر آپگار نوزادان متولد شده با سزارين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیهوشی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در مورد تأثير بيهوشي عمومي و بي حسي نخاعي بر آپگار نوزادان در مطالعات مختلف اختلاف نظر وجود دارد. اين پژوهش به منظور تعيين تأثير بيهوشي عمومي و بي حسي نخاعي بر آپگار نوزادان متولد شده تحت سزارين در بيمارستانهاي شبيه خواني و شهيد بهشتي كاشان در سال 1381 انجام گرفت.
مواد و روشها: تحقيق به صورت كارآزمايي باليني انجام گرفت. خانم هاي حامله كانديد سزارين انتخابي به صورت تصادفي در دو گروه تقسيم بندي شدند. 91 مادر در گروه با بيهوشي عمومي و 92 مادر در گروه بي حسي نخاعي قرار گرفتند. بيهوشي عمومي به وسيله نسدونال 5mg/kg و ساكسينيل كولين 1.5mg/kg و بي حسي نخاعي با 2 ميلي ليتر ليدوكائين 5 درصد انجام گرديد. سن مادر، علت سزارين، فواصل زماني بين شروع عمل تا برش رحم و برش رحم تا خروج نوزاد و آپگار دقايق يك و پنج بررسي شد و تأثير نوع بيهوشي مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: در گروه بيهوشي عمومي 7 نفر و در گروه بي حسي نخاعي 2 مورد از مطالعه خارج شدند. تحقيق روي 174 نفر شامل 84 نفر در گروه بيهوشي عمومي و 90 نفر در گروه بي حسي نخاعي انجام گرفت. دو گروه از لحاظ سن مادر، علت سزارين، فواصل زماني بين شروع عمل تا برش رحم و برش رحم تا خروج نوزاد و آپگار دقيقه پنجم مشابه بودند (N.S). آپگار دقيقه اول در گروه با بيهوشي عمومي 1.2±8.6 و در گروه بي حسي عمومي 1.12±9.1 بود (P<0.01).
نتيجه گيري: تأثير بي حسي نخاعي بر آپگار دقيقه اول نوزادان كمتر از بيهوشي عمومي ميباشد. توصيه ميشود تحقيقات ديگري جهت مطالعه تأثير بي حسي اپيدورال در مقايسه با بي حسي اسپانيال و بيهوشي عمومي بر آپگار نوزادان انجام شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فرقانی، ز.، و فاضل، م.، و صالحیان، ر.، و ابراهیم سلطانی، ع. (1382). مقایسه اثر بیهوشی عمومی و بی حسی نخاعی بر آپگار نوزادان متولد شده با سزارین. فیض, 7(3 (پی در پی 27)), 64-68. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2203Vancouver : کپی

فرقانی زهرا، فاضل محمدرضا، صالحیان رحمت اله، ابراهیم سلطانی علیرضا. مقایسه اثر بیهوشی عمومی و بی حسی نخاعی بر آپگار نوزادان متولد شده با سزارین. فیض. 1382 [cited 2021September20];7(3 (پی در پی 27)):64-68. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2203IEEE : کپی

فرقانی، ز.، فاضل، م.، صالحیان، ر.، ابراهیم سلطانی، ع.، 1382. مقایسه اثر بیهوشی عمومی و بی حسی نخاعی بر آپگار نوزادان متولد شده با سزارین. فیض, [online] 7(3 (پی در پی 27)), pp.64-68. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2203. 

 
بازدید یکساله 120 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی