برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  9 , شماره  1 ; از صفحه 45 تا صفحه 49 .
 
عنوان مقاله: 

درمان بي اختياري ادراري در جانبازان ضايعه نخاعي «بررسي 12 ساله»

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله «عج» - دانشکده پزشکی گروه اورولوژی تهران - ایران
 
چکیده: 
هدف. جانبازان قطع نخاعي دچار مثانه نوروژنيك و بي اختياري ادراري ناشي از آن و ناچار به استفاده از كاندوم و كيسه ادراري براي خشك بودن هستند. در اين مطالعه نتايج روشهاي مختلف سيتوپلاسمي و سونداژ متناوب كه براي كنترل ادراري جانبازان مورد استفاده قرار گرفته و منجربه حذف كيسه ادراري و كاندوم شده است مورد بررسي قرار گرفته است.
مواد و روشها: در اين مطالعه تعداد 227 جانباز كه در طي 12 سال بدين منظور تحت عمل جراحي ستيوپلاسمي قرار گرفته بودند به طور گذشته نگر مورد بررسي قرار گرفته اند.
يافته ها: در 71% از ايلئوم و در بقيه از ساير قسمتهاي روده استفاده شد. در 95% اين افراد هيدرونفروز كليوي از بين رفته است و به كمك سونداژ متناوب در 84% موارد خشك بوده اند. در همين فاصله 457 نفر تحت درمان با سونداژ متناوب قرار داشتند. (227 نفر با سيتوپلاستي و 230 نفر بدون سيتوپلاستي). خشك بودن در افراد غير سيتوپلاستي 75% ودر سيتوپلاستي 84% و در جمع 77% بوده است. استفاده از اسفنگتر مصنوعي AMS800 در 26 جانباز بوده است كه 14 نفر از آنها قطع نخاعي بوده اند. در افراد غيرقطع نخاع خشك بودن 85% و جراحي مجدد در 3 نفر اتفاق افتاده است. در افراد قطع نخاع خشك بودن 85% و جراحي مجدد در 3 نفر اتفاق افتاده است. در افراد قطع نخاع خشك بودن در 78% موارد و عمل جراحي مجدد در 8 مورد كه در 7 نفر منجر به خارج كردن اسفنگتر مصنوعي شده است (50%).
نتيجه گيري: استفاده از انتروسيتوپلاستي و سونداژ متناوب به تنهايي يا توأم با يكديگر روشهاي بسيار مناسبي براي حذف كيسه و كاندوم از زندگي جانبازان ضايعه نخاعي هستند. استفاده از اسفنگتر مصنوعي در شرايط خاص با توجه به كنترل ادراري و پذيرش عالي توسط بيمار در افراد غير قطع نخاع روش بسيار مؤثري است ولي در افراد قطع نخاع به علت شيوع بسيار بالاي عفونت كه سبب حذف اسفنگتر در نيمي از بيماران مي شود، توصيه نمي شود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نوربالا، ح. (1383). درمان بی اختیاری ادراری در جانبازان ضایعه نخاعی «بررسی 12 ساله». مجله پزشکی کوثر, 9(1), 45-49. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2151Vancouver : کپی

نوربالا حسین. درمان بی اختیاری ادراری در جانبازان ضایعه نخاعی «بررسی 12 ساله». مجله پزشکی کوثر. 1383 [cited 2021September23];9(1):45-49. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2151IEEE : کپی

نوربالا، ح.، 1383. درمان بی اختیاری ادراری در جانبازان ضایعه نخاعی «بررسی 12 ساله». مجله پزشکی کوثر, [online] 9(1), pp.45-49. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2151. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 747 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی