برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  9 , شماره  1 ; از صفحه 1 تا صفحه 9 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي بيان ژن Catsper در بيضه بيماران نابارور فاقد تحرك اسپرم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس - دانشکده علوم پایه - گروه ژنتیک - تهران - ایران
 
چکیده: 

هدف: اخيرا در بررسي كانالهاي كلسيمي مستقر در اسپرم، ژن جديدي كلون و شناسايي شد كه يك كانال كلسيمي منحصر به فرد (Catsper) را در اسپرم كد مي كند. كانال فوق تنها در بيضه بيان مي شود و حضور آن براي قدرت باروري در موشهاي نر، تحرك طبيعي اسپرم و نفوذ آن به تخمك ضروري مي باشد. در اين تحقيق الگوي بيان ژن Catsper در مردان با فقدان تحرك اسپرم و گروه كنترل (داراي اسپرم متحرك) بررسي شد.
مواد و روشها: بدين منظور قطعه كوچكي از بافت بيضه كه به وسيله نمونه برداري چند كانوني و يا عمل اركيدكتومي استحصال شده بود براي واكنش
Semi-Quantitative RT-PCR استفاده شد. RNA ي كل از نمونه هاي منجمد شده استخراج شد و بعد از واكنش رونويسي معكوس (RT محصول RT تحت 35 سيكل RCR با پرايمرهاي اختصاصي CatSper قرار گرفت. براي كنترل ميزان RNA بكار رفته اوليه، RT-PCR روي ژن β2m) β2-microglobulin) (به عنوان كنترل داخلي) انجام شد. بعد از الكتروفورز محصولات RT-PCR، نسبت بيان CatSper/ β2m در هر مورد سنجيده شد و نتايج با آزمون t-test آناليز آماري شد.
يافته ها: مقايسه نسبت بيان
CatSper/ β2m در ميان بيماران با فقدان تحرك اسپرم وگروه كنترل، اختلاف شديدي را در ميانگين بيان ژن CatSper (تا 5/3 برابر) نشان داد و در مقايسه با گروه كنترل، كاهش معني داري در ميزان بيان ژن CatSper در مردان نابارور با فقدان اسپرم تحرك اسپرم مشاهده شد (P=0.009).
نتيجه گيري: نتايج حاصله ضمن تاييد نقش حياتي
CatSper در تحرك اسپرم و باروري در مردان، اين ژن را به عنوان هدفي بالقوه، در شناسايي مكانيسم هاي مولكولي درگير در ناباروري مردان و نيز اتخاذ راهكارهايي به منظور درمان ناباروري ناشي از فقدان تحرك اسپرم مطرح مي سازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 436
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی