4 SID.ir | بررسي تاثير طب فشاري بر مشكلات تنفسي مصدومين شيميايي مبتلا به COPD
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير طب فشاري بر مشكلات تنفسي مصدومين شيميايي مبتلا به COPD

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله «عج» دانشکده پرستاری - گروه داخلی جراحی - تهران - ایران
 
چکیده: 
مقدمه: اكثريت ناتواني جسمي ناشي از گاز خردل در نزد مصدومين شيميايي عوارض تنفسي آن است. بررسي ها شان داده كه 84% اين افراد دچار عوارض تنفسي هستند. درمان اين بيماران اغلب با استفاده از داروهاي شيميايي انجام ميشود كه مصرف مداوم آن با عوارض گوناگون و هزينه هاي گزاف همراه است. اين پژوهش با هدف تعيين تأثير طب فشاري (يك روش غيردارويي) بر كاهش مشكلات تنفسي اين بيماران انجام گرفت.
مواد و روشها: اين مطالعه از نوع نيمه تجربي است كه به روش Crossover بر روي 30 نمونه در دو گروه و در دو مرحله آزمون و شاهد و با بكار بردن طب فشاري با استفاده از Sea-band در مچ دست انجام گرفته است. اطلاعات با استفاده از پرسشنامه ST George قبل و بعد از مداخله جمع آوري گرديده است.
يافته ها: نتايج به دست آمده از اين مطالعه نشان داد: 1. اكثريت نمونه ها (34/53%) داراي سابقه تنگي نفس هستند. 2. اختلاف معني داري بين ميانگين تعداد حملات سرفه و تنگي نفس در مراحل شاهد و آزمون در هر دو گروه وجود دارد P=0.05). 3.) اختلاف معني داري بين ميانگين حملات سرفه در مراحل شاهد و آزمون در هر دو گروه (P=0.05).و
نتيجه گيري: باتوجه به يافته هاي اين پژوهش طب فشاري در كاهش شكايات تنفسي و بهبود عملكرد ريوي اين بيماران تأثير مثبت داشته است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 131
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی