برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
شهريور 1382 , دوره  10 , شماره  46 ; از صفحه 75 تا صفحه 80 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي محركهاي تنش زاي حاصل از بستري شدن در بيماران بستري شده در بخشهاي جراحي بيمارستانهاي امام خميني (ره) و سينا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مطالعات زيادي نشان داده اند كه بستري شدن در بيمارستان از جمله وقايع تنش زايي است كه سلامت رواني فرد را به مخاطره مي اندازد. در اين بررسي مقطعي توصيفي 300 نفر از بستري شدگان در بخشهاي جراحي بيمارستانهاي امام خميني (ره) و سينا مورد مطالعه قرار گرفته اند. هدف از بررسي، تعيين محركهاي تنش زا در بخشهاي جراحي و ميزان تنش زايي آنها بوده است.
داده هاي پژوهشي از طريق مصاحبه سازمان يافته چهره به چهره گردآوري
گرديده و سوالهاي مصاحبه براساس سياهه وارسي و مقياس درجه بندي شده محركهاي تنش زاي واليسر و ايزنبرگ طراحي شده است. براساس اين سياهه، ابتدا نوع محرك تنش زا مشخص و سپس ميزان تنش زايي آن از طريق مقياس ليكرت رتبه بندي مي شود. در سياهه وارسي واليسر و ايزنبرگ 7 دسته عامل مهم شناخته شده اند كه عبارتند از :1) جدايي از همسر و خانواده، 2) مشكلات مالي، 3) نگرش در مورد مداواي بيماري، 4) ناآشنايي با محيط، 5) محدوديت در برآوردن خواسته هاي شخصي ، 6) عامل كمبود اطلاعات، 7) مشكلات دارويي.
يافته هاي پژوهش نشان داد كه عامل ناآشنايي با محيط، بيشترين ميزان تنش را نسبت به
عوامل ديگر دارد. به طوري كه 98.55 درصد از بيماران آنرا تنش زا دانسته اند و بعد از آن به ترتيب، جدايي از همسر و خانواده (96.94 درصد)، محدوديت در برآوردن خواسته هاي شخصي (94.93 درصد) ، كمبود اطلاعات (81.16 درصد)، نگرش در مورد مداواي بيماري 54.35) درصد)، مشكلات مالي (38.4 درصد) و مشكلات دارويي (22.83 درصد) از عوامل تنش زا شناخته شده اند. در بين عوامل در رتبه بندي ميزان تنش زايي، مشكلات مالي، رتبه تنش زايي بالايي را كسب كرده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 76
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی