برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1379 , دوره  11 , شماره  2 ; از صفحه 133 تا صفحه 141 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان گاستريك متاپلازي و هليكوباكترپيلوري در بيماران مبتلا به زخم دوازده و مقايسة آن با بيماران مبتلا به ديس پپسي بدون زخم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: هر چند برخي از مطالعات بر دخالت هليکوباکترپيلوري در ايجاد زخم دوازدهه (DU) تاکيد دارند ولي بررسي هاي اخير نشان مي دهند که در نظر گرفتن هليکوباکترپيلوري به عنوان عامل اصلي پاتوژن بيماري احتمالا ناشي از يک حالت تداخلي Confounding باشد چرا که اين ميکروارگانيسم در 30% افراد سالم، 57% افراد مبتلا به ديس پپسي بدون زخم و نيز 85% افراد مبتلا به DU يافته مي شود.
روشها: در اين مطالعه به صورت مورد شاهدي کليه بيماراني که با شکايت زخم پپتيک مراجعه مي نمودند به شرط نداشتن معيارهاي خروج از مطالعه، تحت آندوسکوپي قرار گرفته و بر اساس نتايج آندوسکوپي به دو گروه تقسيم گرديدند. در کل 77 نفر وارد مطالعه شدند که از اين تعداد 37 نفر در گروه زخم و 40 نفر در گروه ديس پپسي بدون زخم قرار گرفتند.
وجود و يا عدم وجود هليکوباکترپيلوري در اين بيماران موقعي مثبت در نظر گرفته مي شد که به يکي از سه روش بکار رفته جهت تشخيص اين باکتري يعني تست اوره آزبر روي بيوپسي معده، تست اوره آزبر روي بيوپسي دوازدهه و تست اليزا وجود هليکوباکترپيلوري اثبات گرديد.
نتايج: يافته هاي اين مطالعه نشان مي دهد که ميزان آلودگي با هليکوباکترپيلوري در بيماران مبتلا به زخم دوازدهه و بيماران مبتلا به ديس پپسي بدون زخم، تفاوت محسوسي با هم ندارند (Pvalue=0.94). همچنين نتايج بدست آمده نشان مي دهد که ميزان ابتلا به هليکوباکترپيلوري در افرادي که در دوازدهه آنها گزارش پاتولوژيک گاستريک متاپلازي داده شده بيشتر از افرادي است که در دوازدهه آنها دئودنيت و يا زخم گزارش شده است(Pvalue=0.01) .
بحث: بنابراين مي توان نتيجه گرفت که هليکوباکترپيلوري بيشتر در ارتباط با گاستريک متاپلازي است تا با زخم در ناحيه دوازدهه و نمي توان ابتلا به هليکوباکترپيلوري را به عنوان عامل اصلي براي ايجاد زخم دانست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 146
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی