برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1379 , دوره  11 , شماره  2 ; از صفحه 127 تا صفحه 132 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني مايع آمنيوتيك آغشته به مكونيوم (MSAF) و سندرم آسپيراسيون مكونيوم (MAS) در نوزادان به دنيا آمده در بيمارستان زنان و زايمان كوثر اروميه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: مکونيوم ماده اي است حاوي مواد غيرهضمي مايع آمونيوتيک بلع شده، مواد ترشحي و حاصل از پوسته ريزي دستگاه گوارش جنين که به علل فيزيولوژيک يا پاتولوژيک از روده بزرگ جنين به داخل مايع آمنيوتيک دفع مي شود. ميزان بروز آن در بررسي هاي مختلف از 10 تا 15 درصد حاملگي ها گزارش شده است.
روش: اين مطالعه براي تعيين فراواني نوزادان با مايع آمنيوتيک آغشته به مکونيوم و نوزادان با سندرم آسپيراسيون مکونيوم و تعيين پيش آگهي فوري آنها در طي يک دوره 20 ماهه و با بررسي 5578 نوزاد متولد شده به صورت توصيفي آينده نگر در بيمارستان زنان زايمان کوثر اروميه انجام گرفته است.
نتايج: حدود 10.2 درصد نوزادان به دنيا آمده در طول 20 ماه مطالعه مبتلا به MSAF بودند و 1.4 درصد نوزادان علايم سندرم آسپيراسيون مکونيوم را نشان دادند. ميزان مرگ و مير کودکان مبتلا به 5.7 MAS درصد بود.
بحث: مقايسه نتايج اين بررسي با مطالعات مشابه در هند و سنگاپور نشان مي دهد که ميزان ابتلا بهMSAF  در اين منطقه کمتر از کشورهاي مذکور بوده است (15 درصد براي سنگاپور، 14.3 درصد براي هند، و 10.2 درصد در اين مطالعه(P<0.0001) ، همچنين ميزان بروز MAS در اين بررسي با نتايج به دست آمده از سنگاپور تفاوت محسوسي را نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 128
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی