برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1379 , دوره  11 , شماره  2 ; از صفحه 114 تا صفحه 120 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي پنچ ساله خونريزي هاي بعد از عمل لوزه هاي كامي Faucial Tonsils و تاثير وجود پيلارها در كنترل خونريزي و اجتناب از ليگاسيون شريان كاروتيد خارجي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه گوش و حلق و بینی بیمارستان امام خمینی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
 
چکیده: 

مقدمه: خونريزي يکي از عوارضي است که بعد از عمل لوزه برداري (Tonsillectomy) پديد مي آيد. اقدامات پزشکي و جراحي شامل ليگاسيون انتخابي شريان خونريزي دهنده در محل، دوختن پيلارها و بستن شريان کاروتيد خارجي مي توانند در کنترل خونريزي بعد از عمل، نقش اساسي داشته باشند.
روشها: اين مطالعه از نوع توصيفي و گذشته نگر بوده و در آن 723 نفر بيمار که در مدت 5 سال (1378-1373) در مراکز درماني تابعه دانشگاه علوم پزشکي اروميه مورد عمل لوزه برداري به تنهايي يا همراه آدنوييدکتومي قرار گرفته بودند، بررسي شدند. اطلاعات لازم در زمينه مشخصات بيماران از پروندة آنان و اقدامات جراحي انجام يافته از مندرجات شرح عمل ها استخراج گرديد.
نتايج: از 723 بيماري که مورد عمل لوزه برداري قرار گرفته بودند، تعداد 13 نفر خونريزي بعد از عمل داشتند که خونريزي 4 نفر از آنان با اقدامات پزشکي، 5 نفر با سوچور محل خونريزي، 2 نفر با گذاشتن پک و دوختن پيلارها و 2 نفر با ليگاسيون شريان کاروتيد خارجي کنترل گرديدند.
بحث: به نظر مي رسد حجم کافي پيلارها در کنترل خونريزي بعد از عمل لوزه برداري مؤثر باشد و در مواردي از انجام ليگاسيون شريان کاروتيد خارجي جلوگيري کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 98
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی