برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر استروژن موضعي در تسريع بهبود زخم افراد سالم و جوان در يك كار آزمايي باليني دو سوكور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز پزشکی الزهرا (س)، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمان استان اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه. كوتاه كردن زمان بهبود زخم به دليل كم كردن احتمال عفونت و عوارض زخم و كاهش هزينه ها سال هاست كه توجه محققين را به خود جلب كرده است. استفاده از استروژن موضعي در مدل هاي حيواني منجر به تسريع بهبود زخم شده است. در اين پژوهش اثر استروتژن موضعي در تسريع بهبود زخم افراد سالم و جوان در قالب يك مطالعه باليني دو سوكور و آينده نگر بررسي شده است.
روش ها: تعداد 16 نفر با ميانگين سني 24.5 سال كه به وسيله Shave Electorocoagulation, Dermabration, CO2 laser ضايعات خوش خيم و غيرعفوني دچار زخم هاي حاد، قرينه و يكسان از نظر عمق و اندازة زخم بودند با كسب رضايت نامه براي مطالعه انتخاب شدند. ضايعات قرينه و يكسان هر بيمار بطور تصادفي به دو گروه A و B تقسيم شد. بر روي ضايعات گروه A استروژن موضعي با غلظت 0.625 mg.g در پايه كرم سيلورسولفاديازين و بر روي ضايعات گروه B كرم سيلور سولفاديازين به تنهاي استعمال و با گاز Talfa پانسمان گرديد. ضايعات گروه A در هر بيمار با ضايعات گروه B همان بيمار از لحاظ قرمزي، اندازه و عمق زخم و ظاهر كلي آن و همچنين زمان بهبود كامل زخم توسط يك پزشك متخصص به صورت كور هر سه روز يكبار مورد ارزيابي و مقايسه قرار گرفتند. نتايج با استفاده از آزمون هاي chis quare, paired T Test در نرم افزار آمار SPSS تحليل گرديد.
نتايج: ميانگين زمان بهبود ضايعات در گروه
B  (29 ضايعه) 10.79 روز و در گروه A (29 ضايعه) 8.53 روز بود (P<0.001) از نظر شكل و خصوصيات كلي زخم نيز در 78 درصد موارد ضايعات گروه A بهتر از گروه B برآورد شود (P<0.01).
بحث: در اين مطالعه اثر استروژن در بهبود زخم هاي حاد در افراد جوان و سالم كه هيچگونه كمبود هورموني و اختلال ترميم زخم هم نداشتند مورد تاييد قرار گرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 242
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی