برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اضطراب بيماران بستري در بخش هاي CCU و مقايسه تاثير ديازپام و اكسازپام در كنترل آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: اختلالات اضطرابي يكي از شايع ترين اختلالات روانپزشكي است كه عدم درمان آن منجر به ايجاد ناتوانايي هايي در زندگي بيماران مي شود. در بعضي از بيماري هاي جسمي مانند بيماري قلبي، اختلالات اضطرابي شايع تر از جمعيت عمومي است و بر سير درمان تاثير منفي مي گذارد. لذا به منظور تعيين وضعيت در بيماران بستري در بخش CCU و مقايسه تاثير ديازپام و اكسازپام در كنترل اضطراب آنها. اين تحقيق در بيمارستانهاي لقمان و لبافي نژاد تهران انجام شد.
مواد و روشها: تحقيق در ابتدا به روش توصيفي برروي بيماران بستري در
CCU با روش نمونه گيري به طريق مراجعه مستمر انجام شد. سن، جنس، سابقه بستري در بخش CCU، نوع بيماري قلبي و نوع داروهاي قلبي تجويز شده از پرونده بيماران استخراج و ميزان اضطراب بيماران با استفاده از مقياس هاميلتون تعيين گرديد. افرادي كه نمره بيشتر از 17 كسب كرده بودند به عنوان مبتلا به اضطراب تعيين شدند و براساس آن ميزان شيوع اضطراب تعيين گرديد. بيماران مضطرب به طور تصادفي در 2 گروه مورد و 1 گروه شاهد تحت درمان با ديازپام (5 ميلي گرم)، اكسازپام (15 ميلي گرم) و دارونما قرار گرفتند و ميزان تأثير اين داروها در كاهش ميزان اضطراب مورد مقايسه قرار گرفت.
يافته ها: در مجموع 198 بيمار مورد مطالعه قرار گرفتند كه 66% مرد و 34% زن بودند. ميانگين سني (± انحراف معيار) آنها 57±12.2 سال بود. شيوع اضطراب در كل بيماران مورد بستري 5/9%، در افراد بستري با تشخيص انفاركتوس ميوكارد 9/10% و در بيماران آنژين صدري ناپايدار 2/8% بود. از نظر شدت اضطراب بين دو گروه بيمارن قلبي تفاوتي وجود نداشت. از سوي ديگر سابقه بستري در بخش CCU و جنس بيمار در شيوع و شدت اضطراب تأثير نداشت. در اين بيماران مصرف بنزوديازپينها در مقايسه با دارونما به طور معني داري باعث كاهش اضطراب شد به طوري كه در بيماران مبتلا به انفاركتوس ميوكارد داروي ديازپام بهتر از اكسازپام در كاهش اضطراب موثر بود ولي در بيماران مبتلا به آنژين صدري ناپايدار اكسازپام نقش موثرتري نسبت به ديازپام داشت.
نتيجه گيري و توصيه ها: با توجه به شيوع بالاي اختلالات اضطرابي در بيماران بستري در CCU تشخيص و درمان مناسب آن كمك موثري در بازتواني اين بيماران خواهد داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 89
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی