برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير دهان شويه برگ گياه بارهنگ در پيشگيري از التهاب دهان ناشي از شيمي درماني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به بروز التهاب جوف دهان در بيماران تحت شيمي درماني و عوارض شناخته شده آن و عدم موفقيت روشهاي معمول در پيشگيري از التهاب مخاط دهان و گزارش نقش مؤثر دهان شويه گياه بارهنگ در پيشگيري از اين التهاب اين تحقيق در سه مركز درماني علي اصغر، مفيد و طبي كودكان در شهر تهران انجام گرفت.
مواد و روشها: تحقيق حاضر به روش كارآزمايي باليني و يكسو كور انجام شد. 60 بيمار با انتخاب تصادفي وارد مطالعه شدند. وضعيت التهاب دهان قبل از شروع درمان با استفاده از چك ليست ارزشيابي مخاط دهان كه وضعيت مخاط دهان را به صورت درجات و شدت بروز التهاب و زخم ارزيابي مي نمود همراه با خصوصيات دموگرافيك مثل سن و جنس در فرم اطلاعاتي ثبت شد. در گروه درمان دهان شويه گياه بارهنگ، در گروه شاهد محلول نرمال سالين 5% و در گروه پلاسبو آب استريل 3 بار در روز به مدت 21 روز پس از شروع شيمي درماني تجويز شود. همچنين در روزهاي 7، 14 و 21 وضعيت التهاب دهان كنترل و ثبت و مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: در پايان روز 21 در گروه بارهنگ 75% نمونه ها سالم، 20% زخم درجه 1 و 5% زخم درجه 2 داشتند. در گروه نرمال سالين 15% سالم، 10% زخم درجه 1 و 70% زخم درجه 2 و 5% زخم درجه 3 را نشان دادند. در گروه آب استريل 10% سالم، 15% زخم درجه 1، 55% زخم رجه 2 و 20% زخم درجه 3 داشتند. اختلاف آماري معنيداري بين گروه بارهنگ در روز 7 (P=0.001)، روز 14 (P=0.003) و روز 21 شيمي درماني (P=0.00001) نسبت به دو گروه ديگر در مورد ميزان شدت و درجات التهاب جوف دهان وجود داشت.
نتيجه گيري و توصيه ها: به كارگيري دهان شويه برگ گياه بارهنگ در پيشگيري از التهاب جوف دهان (استوماتيت) حاصل از شيمي درماني موثر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 180
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی