برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه راديوتراپي سرطان هاي غيرتيروئيدي سر و گردن با اختلال عملكرد تيروئيد در بيماران مراجعه كننده به درمانگاه راديوتراپي بيمارستان امام حسين تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش رادیوتراپی مرکز آموزشی درمانی امام حسین، ‌ دانشگاه علوم شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به مشاهده اختلال در عملكرد تيروييد و نگراني از اينكه راديوتراپي سرطانهاي سر و گردن با استفاده از ماشين كبالت 60 كه كماكان در كشور ما انجام مي گيرد ممكن است روي عملكرد تيروييد بيماران تحت درمان با راديوتراپي تاثير بگذارد و به منظور تعيين رابطه راديوتراپي سرطان هاي غيرتيروييدي سر و گردن با عملكرد تيروييدي اين تحقيق روي مراجعين به درمانگاه راديوتراپي بيمارستان امام حسين (ع) در سال 1380 انجام شد.
مواد و روشها: تحقيق به روش هم گروهي تاريخي (Historical Cohort) روي 60 بيمار شامل 30 نفر با سرطان هاي غيرتيروييدي سر و گردن (گروه مورد) و 30 بيمار با سرطانهايي به جز سر و گردن، مغز و تيروييد (گروه شاهد) انجام گرفت. بيماران به لحاظ سن، جنس و نوع راديوتراپي (كه حداقل 4000 سانتيگري اشعه دريافت كرده بودند) مشابه بودند. عملكرد تيروييد با بررسي TSH و T4 مطابق استاندارد آنها انجام گرفت و نقش راديوتراپي با آماره كاي دو مورد قضاوت قرار گرفت و خطر نسبي آن محاسبه گرديد.
يافته ها: اين تحقيق روي 60 بيمار در دو گروه 30 نفري انجام شد. در گروه شاهد 19 نفر (36.3%) زن و 11 نفر (36.7%) مرد و در گروه مورد 12 نفر زن (40%) و 18 نفر مرد (60%) بودند. ميانگين سني (± انحراف معيار) گروه شاهد 2/14±5/54 و گروه مورد1/15±8/45 سال بود كه مشابه بودند. ميزان TSH در گروه شاهد و مورد به ترتيب در 6/7 و 7/46 درصد موارد بالاتر از حد طبيعي بود. اين اختلاف از نظر آماري معني دار بود به طوري كه شانس افزايش TSH در راديوتراپي سرطانهاي غيرتيروييدي سر و گردن 7 برابر افزايش مي يابد. ميزان T4 در گروه شاهد و مورد به ترتيب در 6.7 و 13.3 درصد موارد غيرطبيعي بود كه از نظر آماري معني دار نبود اما خطر نسبي تغييرات T4 در راديوتراپي سرطان هاي غيرتيروييدي سر و گردن دو برابر افزايش مي باد.
نتيجه گيري و توصيه ها: راديوتراپي سرطانهاي غيرتيروييدي سر و گردن موجب اختلال عملكرد TSH شده است كه با توجه به اهميت موضوع انجام يك مطالعه آينده نگر توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 117
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی