برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي خرده نگاري و شناسايي اجزاي اسانس گياه Hyssopus officinalis

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مفردات پزشکی دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: كشت يك گياه دارويي در نقاط مختلف جغرافيايي ممكن است روي تركيبات شيميايي و نهايتا اثر درماني آن تاثير بگذارد. پژوهش حاضر به منظور بررسي خصوصيات ماكروسكوپيك و ميكروسكوپيك گياه زوفا (خانواد نعناع) كاشته شده در منطقه اطراف شهرستان كرج و مطالعه اجزاي شيميايي موجود در اندام هاي ترشحي آن (اسانس) در سال 1378 در دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي انجام شد.
مواد و روشها: اين پژوهش به روش اكتشافي انجام شد. نمونه گياه از مزارع كشت شده گياهان دارويي در هلجرد كرج جمع آوري گريدد و پس از خشك شدن به روش تقطير با آب اسانس گيري شد. تركيبات موجود در اسانس با روش كروماتوگرافي گازي متصل به طيف نگارجرمي مورد تجزيه و شناسايي قرار گرفت. مطالعات خرده نگاري (بررسي خصوصيات ماكروسكوپيك و ميكروسكوپيك) و آناليز اسانس روي گياه صورت گرفت و با استاندارد مقايسه شد.
يافته ها: ميزان اسانس استخراج شده 5/0% بود. اجزاي عمده اين اسانس پينوكامفون، ايزوپينوكامفون و بتا - پينن بودند. در مطالعات خرده نگاري روزنامه هاي دياسيتيك، تريكومهاي ترشحي و پوششي و سلولهاي پارانشيم حفره اي و نردباني مشاهده گرديد.
نتيجه گيري و توصيه ها: مطالعات خرده نگاري، يكسان بودن نمونه گياه زوفاي كاشته شده را با نمونه استاندارد معرفي شده در مراجع تاييد كرد. ميزان اسانس، اجزيا موجود در آن و درصد آنها، معادل نمونه گياه خارجي است. به نظر ميرسد اقليم جغرافيايي منطقه كرج براي كشت اين گياه مناسب باشد. بررسي ساير اجزاي شيميايي گياه، و نيز كشت گياه زوفا در ساير نقاط و پژوهش هاي مشابه جهت تكميل اطلاعات پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 236
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی