برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير بيهوشي به روش بلوك پاراورتبرال با بيهوشي عمومي در جراحي الكتيوپستال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیهوشی مرکز آموزشی درمانی طالقانی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: كاربرد روشهاي بيهوشي موضعي به موازات و همگام با بيهوشي عمومي در بيماران در نظر گرفته مي شود و متناسب با نياز بيماران از آن استفاده مي گردد. يكي از روشهاي بيهوشي موضعي، بلوك پاراورتبرال است. در اين مطالعه بلوك پاراورتبرال توراسيك يك طرفه جهت انجام اعمال جراحي ناحيه پستان با روش بيهوشي عمومي از نظر كارآيي و ميزان درد پس از عمل مقايسه شده است.
مواد و روشها: در يك كارآزمايي باليني تصادفي، دو گروه 30 نفري از بيماران كانديد عمل جراحي الكتيو در ناحيه پستان، پس از تطبيق معيارهاي ورود و خروج مطالعه، تحت يكي از دو روش بيهوشي عمومي يا بلوك پاراورتبرال قرار گرفتند. ضمن بررسي كفايت بيهوشي جهت جراحي، درد پس از عمل در ساعت هاي 1، 3 و 6 پس از عمل با كمك معيار ديداري درد (VAS) و همچنين دوز مخدر مصرف شده جهت تسكين درد در دوره پس از عمل مورد مقايسه قرار گرفت. داده ها با كمك نرم افزار آماري SPSS آناليز شد.
يافته ها: دو گروه از نظر متغيرهاي دموگرافيك با يكديگر تفاوتي نداشتند. نمرات ديداري درد (VAS) در ساعت هاي 1، 3 و 6 پس از عمل و همچنين دوز مخدر مصرفي در دورة پس از عمل و طول مدت بستري در بيمارستان پس از عمل جراحي در گروه بلوك پاراورتبرال كمتر از گروه بيهوشي عمومي بود.
نتيجه گيري و توصيه ها: اين مطالعه پيشنهاد مي كند كه بلوك پاراورتبرال توراسيك مي تواند جايگزين مطلوبي در بيماران كانديد عمل جراحي الكتيو پستان براي بيهوشي عمومي باشد. اين روش ضمن ايجاد بيهوشي مناسب جهت عمل جراحي، درد پس از عمل را نيز كاهش مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی