برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير Pavlik-Harness در درمان مبتلايان به ديسپلازي تكاملي مفصل هيپ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اينكه ديسپلازي تكاملي استابولوم در نوزادان و شيرخواران شايع مي باشد و در صورتي كه در مراحل اوليه تشخيص داده شود به سادگي با Pavlik-Harness قابل درمان و از نظر هزينه بسيار ارزان بوده و از عوارضي كه مادام العمر باعث ناتواني بيمار مي گردد جلوگيري به عمل مي آورد، اين بررسي به منظور تعيين تاثير درماني Pavlik-Harness در درمان نوزادان و كودكان مبتلا به ديسپلازي تكاملي هيپ (SSH) برروي مراجعين به يك كلينيك ارتوپدي خصوصي از سال 80-1377 به عمل آمده است.
مواد و روشها: كارآزمايي باليني از نوع تشخيصي بر روي 44 بيمار از مراجعه كنندگان به كلينيك ارتوپدي كه توسط متخصصين كودكان با احتمال ديسپلازي تكاملي مفصل هيپ ارجاع شده بودند، صورت گرفت. تمام بيماران پس از بررسي از نظر نوع زايمان، سابقه خانوادگي، وجود بيماريهاي مادرزادي همراه و نيز از نظر دامنه حركات هيپ و تستهاي بارلو و ارتولاني و تستهاي ديگر مورد معاينه قرار مي گرفتند و در صورت مثبت بودن يكي از اين علائم جهت تشخيص قطعي به كلينيكي سونوگرافي ارجاع مي شدند. سپس در صورت مثبت بودن سونوگرافي به كمك Pavlik-Harness به مدت 6 تا 12 هفته تحت درمان قرار مي گرفتند. در طول مدت درمان نيز استقرار سر فمور درون استابولوم توسط سونوگرافي هاي مكرر كنترل مي شد. بيماران در يك برنامه پيگيري 30 ماهه مورد بررسي قرار گرفته و ميزان موفقيت و عدم موفقيت درمان ارزيابي شد.
يافته ها: تحقيق بر روي 44 بيمار (22 پسر و 22 دختر) با تشخيص باليني احتمالي ديسپلازي تكاملي هيپ (DDH) انجام گرفت. 6 بيمار به دليل طبيعي بودن مفصل هيپ در سونوگرافي، 4 بيمار به دليل عدم مراجعه جهت سونوگرافي كنترل و 8 بيمار به دليل عدم مراجعه جهت پيگيري از مطالعه حذف شدند. ميزان موفقيت درمان با %96.1 Pavlik-Harness بود. فقط يك بيمار (3.9%) به درمان با Pavlik-Harness پاسخ نداد. نسبت ميزان شيوع در دختران تقريبا مانند آمارهاي جهاني بوده است.
نتيجه گيري و توصيه ها: با توجه به شيوع DDH و عوارض و پي آمدهاي ناگوار بعدي، درمان سريع و به موقع نقش مهمي در جلوگيري از عوارض بعدي دارد. با توجه به اينكه استفاده صحيح و به موقع از Pavlik-Harness درماني نسبتا ساده، بدون تهاجم، ارزان و سريع و كم عارضه بوده و درصد موفقيت درمان را آن بالا مي باشد، ضمن توصيه آن بيه متخصصين اطفال و نوزادان و نيز همكاران ارتوپدي انجام مطالعات گسترده جهت بررسي بيشتر ميزان موفقيت آن در سطح ملي پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 116
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی