برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه سلامت رواني و خود پنداره با تقاضاي رينوپلاستي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به روند رو به افزايش رينوپلاستي زيبايي و گزارشات متناقض در مورد علل آن و به منظور تعيين نقش سلامت رواني و خود پنداره در تقاضاي رينوپلاستي، اين تحقيق در سال 1381 در بيمارستان طالقاني انجام گرفت.
مواد و روشها: اين مطالعه به روش مورد - شاهدي و روي 52 بيمار متقاضي رينوپلاستي بستري در بخشهاي جراحي فك و صورت و گوش و حلق و بيني بيمارستان طالقاني و 52 نفر از گروه شاهد كه از نظر سن، تاهل، وضعيت اقتصادي، تحصيلات و شغل با گروه مورد مشابه بودند، صورت گرفته است. براي كسب اطلاعات از پرسشنامه سلامت رواني (GHQ-28) و پرسشنامه خود پنداره Rogers و براي تحليل دادهها از آزمون تي، آزمون خي دو، و آزمون دقيق فيشر كمك گرفته شده است.
يافته ها: گروه متقاضي رينوپلاستي و گروه شاهد از لحاظ سن، جنس، تاهل، وضعيت اقتصادي، تحصيلات و شغل مشابه بودند. سلامت رواني (به صورت كلي و زير گروههاي افسردگي، اضطراب، شكايات جسماني و ناسازگاري اجتماعي به تفكيك) و همچنين خود پنداره، بين متقاضيان رينوپلاستي و گروه شاهد مشابه بود.
نتيجه گيري و توصيه ها: به نظر مي رسد بين سلامت رواني و خود پندار با تقاضاي رينوپلاستي رابطه اي وجود ندارد. انجام مطالعات گسترده تر و توجه به عوامل بوم شناختي، اجتماعي و فرهنگي توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 176
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی