برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير گاباپنتين در کنترل تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي انتخابي کوله سيستکتومي لاپاروسکوپي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اراک، بیمارستان ولیعصر، گروه بیهوشی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تهوع و استفراغ بعد از جراحي لاپاروسکوپي کوله سيستکتومي شايع مي باشد و پزشکان براي کنترل آن نيازمند مصرف چندين دارو از جمله اوندانسترون، دگزامتازون، متوکلوپيراميد، پروپوفول و راموسترون هستند. هدف از اين مطالعه بررسي تاثير گاباپنتين با دو دوز 300 و 600 ميلي گرم در کنترل تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي مي باشد.
مواد و روش
ها: در اين مطالعه کارآزمايي باليني، 105 بيمار ASA کلاس 1 و 2 به صورت تصادفي به 3 گروه 35 نفري تقسيم شدند. گروه اول پلاسبو (کپسول مشابه گاباپنتين) و گروه دوم و سوم نيز به ترتيب 300 و 600 ميلي گرم گاباپنتين يک ساعت قبل از عمل دريافت کردند. بيماران تحت يک نوع بيهوشي قرار گرفتند. شدت تهوع و استفراغ بعد از ورود به بخش هر 2 ساعت تا 6 ساعت و سپس هر 4 ساعت تا 18 ساعت بررسي شد. داده هاي جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار SPSS تجزيه و تحليل شد.
يافته
ها: ميانگين شدت تهوع در گروه پلاسبو 2.8 و در گروه 300 و 600 ميلي گرم به ترتيب 0.67 و 0.55 بود (p<0.001). همچنين ميانگين شدت استفراغ به ترتيب در گروه پلاسبو و گروه دوم و سوم به ترتيب 0.326 و 0.126، 0.053 بوده است (p<0.001).
نتيجه گيري: تک دوز گاباپنتين به ميزان 300 ميلي گرم يک ساعت قبل از عمل، تهوع و استفراغ را کاهش مي دهد. با دوز 600 ميلي گرم نيز شدت تهوع و استفراغ به ميزان بيشتري کاهش مي يابد بنابراين استفاده از گاباپنتين در عمل کوله سيستکتومي لاپارروسکوپيک جهت کنترل تهوع و استفراغ توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 87
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی