برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين شيوع ژنوواروم در دانش آموزان پسر 7 تا 16ساله شهر اراک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اراک، میدان بسیج، دانشگاه علوم پزشکی اراک، دانشکده پزشکی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ژنوواروم انحراف کماني زانوهاست که تنها در موارد شديد بيماري با درد و ناراحتي همراه است. عدم تشخيص به موقع آن سبب کاهش کيفيت زندگي فرد در آينده و صرف هزينه ‌هاي درماني بسيار مي شود، از اين رو اين مطالعه با هدف تعيين شيوع ژنوواروم در دانش آموزان پسر شهر اراک و تعيين موارد نيازمند درمان به انجام رسيده است.
مواد و روش ‌ها: در اين مطالعه مقطعي تحليلي، 3692 دانش آموز پسر 7 تا 16 ساله شهر اراک در سال تحصيلي 90-1389 به صورت تصادفي وارد مطالعه شده و فاصله کنديل‌ هاي داخلي استخوان فمور اندازه
گيري شد به طوري که فاصله بيشتر از نيم سانتي‌ متر به عنوان ژنوواروم در نظر گرفته شد. جهت تعيين موارد نيازمند درمان نيز از درصدWBL  و زاويه MT-MF استفاده شد.
يافته‌ ها: بر اساس نتايج حاصل از مطالعه حاضر، شيوع ژنوواروم در دانش آموزان پسر دبستاني
2.53 درصد، راهنمايي 6.98 درصد و دبيرستاني 16.33 درصد بود. ارتباط معني داري بين شيوع بيماري با افزايش سن، شاخص توده بدني و سابقه تروما به اندام تحتاني با يا بدون شکستگي وجود داشت و 33 درصد بيماران نيازمند درمان شناخته شدند.
نتيجه گيري: از آنجا که داشتن زانوهاي سالم از اهميت بسياري برخوردار است توجه به معاينات دانش آموزي و تدوين برنامه غربالگري منظم جهت دسترسي به بيماران مبتلا به موارد خفيف توصيه مي ‌شود. افزايش شيوع بيماري با افزايش سن و درصد قابل توجه بيماران نيازمند درمان نيز مويد اهميت تدوين برنامه‌ هاي غربالگري است
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 85
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی