برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1390 , دوره  19 , شماره  97 ; از صفحه 55 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر کورکومين بر حافظه فضايي کوتاه مدت و يادگيري و حافظه آزمون اجتنابي غير فعال در موش سفيد بزرگ ديابتي و تعيين نقش پراکسيداسيون ليپيدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات نوروفیزیولوژی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: کورکومين داراي آثار ضد ديابتي و آنتي اکسيدانتي و تقويت کننده حافظه است؛ لذا هدف بررسي حاضر، تعيين اثر تجويز درازمدت آن بر يادگيري و حافظه موش سفيد بزرگ ديابتي بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي، موش هاي سفيد بزرگ به پنج گروه كنترل، كنترل تحت تيمار با کورکومين (50 ميلي گرم بر کيلوگرم)، ديابتي و ديابتي تحت درمان با کورکومين (10 و 50 ميلي گرم بر کيلوگرم) تقسيم شدند. هفت روز پس از تزريق استرپتوزوتوسين، کورکومين به مدت پنج هفته تجويز شد. براي بررسي يادگيري و حافظه، آزمون هاي اجتنابي غير فعال و ماز
Y به کار رفتند؛ درباره بافت هيپوکامپ، ميزان مالون دي آلدئيد نيز تعيين شد.
يافته ها: کاهش معني دار تاخير در حين عبور در موش هاي ديابتي (
p<0.01) و ديابتي تحت تيمار با دوز پايين کورکومين (p<0.05) مشاهده شد و اين پارامتر به طور معني دار در گروه ديابتي تحت تيمار با دوز بالاي دارو بيشتر از گروه ديابتي بود (p<0.05به علاوه، درصد تناوب در حيوانات ديابتي به طور معني دار كمتر از گروه كنترل بود (p<0.05) و اين پارامتر در گروه هاي ديابتي تحت تيمار با دوز بالاي دارو بيشتر از گروه ديابتي بود (p<0.05همچنين، درمان با کورکومين در دوز بالا ميزان مالون دي آلدئيد را به صورت معنادار کاهش داد (p<0.05).
نتيجه گيري: تجويز درازمدت کورکومين به ميزان 50 ميلي گرم بر کيلوگرم موجب تقويت توانايي نگهداري اطلاعات در انبار حافظه و به يادآوري آنها در حيوانات ديابتي شده، بهبود حافظه فضايي كوتاه مدت را به دنبال دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 142
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی