برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1390 , دوره  19 , شماره  97 ; از صفحه 24 تا صفحه 35 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير روزه داري ماه رمضان و فعاليت بدني بر شاخص هاي آنتروپومتري، نيم رخ چربي و فشارخون دانشجويان پسر سالم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه فردوسی مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: تغييرهاي نامطلوب نيم رخ چربي از عوامل خطر مرتبط با چاقي و اضافه وزن است که خطر ابتلا به سندروم متابوليک، ديابت و بيماري هاي قلبي - عروقي را افزايش مي دهد.
مواد و روش ‌ها: در اين تحقيق 19 دانشجوي پسر 19 تا 25 ساله به روش نمونه گيري در دسترس گزينش و به دو گروه روزه دار غيرفعال و فعال تقسيم شدند. برنامه ورزشي گروه فعال 14 جلسه بود كه سه جلسه در هفته با شدت 50 تا 75 درصد ضربان قلب ذخيره و مدت 45 تا 60 دقيقه انجام شد. در چهار مرحله نمونه گيري خوني انجام گرفت. تغييرهاي درون و بين گروهي داده ها به روش اندازه گيري تکراري تعيين و براي آن سطح معني داري
P<0.05 در نظر گرفته شد.
نتايج: با اينکه اثر روزه داري با و بدون فعاليت بدني بر اندازه هاي آنتروپومتري تفاوتي معني دار نداشت؛ اما يک ماه روزه داري با فعاليت بدني سبب کاهش وزن،
BMI، WHR و درصد چربي بدن شد. طي روزه داري نسبتTG/HDL وTC/HDL  گروه فعال کاهش و با اتمام روزه داري اين مقادير به سطح اوليه برگشت. يک ماه روزه داري بدون فعاليت بدني سطح TG، LDL وTG/HDL  را به طور نامحسوسي افزايش داد. اثر هر دو مداخله روزه داري با و بدون فعاليت بدني بر ضربان قلب استراحت، فشارخون دياستول، سيستول، ميانگين سرخرگي و هزينه اکسيژن ميوکارد تفاوتي معني دار نداشت.
نتيجه‏ گيري: يک ماه روزه داري با فعاليت بدني منظم، کاهش وزن، درصد چربي،
WHR و BMI را سبب شده، از تغييرهاي نامطلوب نيم رخ چربي جلوگيري کرده، احتمال ابتلا به سندروم متابوليک و آترواسکلروزيس را کاهش مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی