برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  4 , شماره  12 ; از صفحه 117 تا صفحه 141 .
 
عنوان مقاله: 

عامليت انساني و گفتمان انقلاب اسلامي ايران (تبيين جامعه شناختي عامليت انساني و تحولات معنايي آن از خرداد 76 تا خرداد 89)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
اين مقاله برگرفته از پژوهشي است که هدفش بررسي و تبيين جامعه شناختي عامليت انساني در گفتمان انقلاب اسلامي ايران با تاکيد بر دوره تاريخي خرداد 1376 تا خرداد 1389 بوده است. با اين هدف مفهوم «انسان» را محور بررسي قرار داده ايم. و تغيير و تحول آن را در گستره منظومه معنايي دو گفتمان اصلاحات و محافظه کار با تکيه بر نظريه گفتمان و روش تحليل انتقادي گفتمان در پنج دوره حساس از اين دوران بررسي کرده ايم. در اين راه با محور قرار دادن انديشه مسلط و عامليت بخش هر دوره در قالب تحليل درون متني و تشخيص راهبردهاي گفتماني با شناخت و بررسي نظام زباني و معنايي، متون و گفتارهاي عمده سياسي انديشه رقيب را در قالب تحليل بينامتني بررسي کرده ايم تا فضاي گفتماني و توليد ايدئولوژيک رقيب را شناسايي و براي شناخت بستر و زمينه اجتماعي که اين گفتمان ها در درون شان توليد و هژموني يافته اند، در هر دوره در قالب تحليل برون متني به بررسي زمينه تاريخي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي پرداخته ايم. همچنين در تبيين معنايي عامليت سوژه مطلوب هر دوره با تکيه بر نظريه گفتمان و همچنين نظريه هاي مطرح در خصوص عامليت انساني به تبيين نظري از منظر عامليت / ساختار پرداخته ايم.اين تبيين در پايان انواعي از تيپولژي سوژه مطلوب را در دوران مورد بررسي در قالب افق گفتماني هر دوره به روي ما گشوده است. که عمده ترين آنها عبارت اند از: سوژه آزادي خواه انسان مدار، سوژه قانون گراي استبداد گريز، سوژه عدالت طلب مذهب مدار، سوژه تکليف مدار آزادي گريز و سوژه مقاوم استبداد ستيز.نهايتا با بهره گيري از امکان تطبيقي براي تبيين و درک بهتر عامليت انساني در گفتمان انقلاب اسلامي ايران، مولفه هاي عمده هر دوره را در اين خصوص مطرح و جمع بندي کرده ايم.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صدیقی، ب.، و نظری، ح. (1390). عاملیت انسانی و گفتمان انقلاب اسلامی ایران (تبیین جامعه شناختی عاملیت انسانی و تحولات معنایی آن از خرداد 76 تا خرداد 89). پژوهش اجتماعی, 4(12), 117-141. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=160298Vancouver : کپی

صدیقی بهرنگ، نظری حسن. عاملیت انسانی و گفتمان انقلاب اسلامی ایران (تبیین جامعه شناختی عاملیت انسانی و تحولات معنایی آن از خرداد 76 تا خرداد 89). پژوهش اجتماعی. 1390 [cited 2022January25];4(12):117-141. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=160298IEEE : کپی

صدیقی، ب.، نظری، ح.، 1390. عاملیت انسانی و گفتمان انقلاب اسلامی ایران (تبیین جامعه شناختی عاملیت انسانی و تحولات معنایی آن از خرداد 76 تا خرداد 89). پژوهش اجتماعی, [online] 4(12), pp.117-141. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=160298. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 141 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی