برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  34 , شماره  3 ; از صفحه 203 تا صفحه 207 .
 
عنوان مقاله: 

مرور سيستماتيک “Systematic Review” چيست و چگونه نگاشته مي شود؟ (مقاله مروري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم
 
چکیده: 

سابقه و هدف: تصميم گيري باليني موفق، فرايند دشوار و پيچيده اي است که بر اساس شواهد علمي موجود، تجارب شخصي و قوانين و مقررات رايج صورت مي گيرد. با توجه به افزايش انفجاري کمي و کيفي شواهد باليني، ممکن است ما زمان، انگيزه و مهارت کافي براي جمع آوري داده ها، نقد و نتيجه گيري از آنها را نداشته باشيم؛ خوشبختانه مرور سيستماتيک در اين امر کمک مي کند و به سوالات مشخص باليني پاسخ مي دهد. اين مقاله به معرفي مرور سيستماتيک و روش انجام آن مي پردازد.
روش بررسي: اين مقاله نوعي مطالعه مروري است که در آن جمع آوري اطلاعات از طريق جستجو در اينترنت (
MEDLINE و Cochrane)، محدود به زبان انگليسي و بدون محدوديت زمان و با استفاده از کلمات کليدي systematic review و narrative review صورت گرفت. از بين مراجع، مقالات و کتب مرتبط، مواردي که مولفين صاحب نام و مجرب داشتند و بارها مورد استناد قرار گرفته بودند، انتخاب گرديدند.
يافته ها: به طور کلي دو دسته مقاله مروري وجود دارد: مرور نقلي (
Narrative Review) و مرور سيستماتيک (Systematic Review). مرور نقلي روشي سنتي است و با توجه به اينکه يک فرايند ذهني (Subjective) است مستعد خطا و تورش مي باشد و فقط در مواردي که شواهد و داده هاي محدودي موجود باشد، ارزشمند خواهد بود. در مرور سيستماتيک، با شناسايي دقيق، منظم و برنامه ريزي شده تمام مطالعات مرتبط، مي توان نقد عيني تري انجام داد و به مشکلات مربوط به مرور نقلي فائق آمد.
نتيجه گيري: در واقع مرور سيستماتيک يک «حلقه حياتي» مهم بين مطالعات تحقيقي و تصميم گيري بر بالين بيمار است. بديهي است براي نيل به اين هدف داشتن يک گروه ورزيده به رهبري يک نفر صاحب نظر (
Expert) و داشتن برنامه دقيق و مشخص ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 3965
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی