برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  34 , شماره  3 ; از صفحه 178 تا صفحه 181 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير گياه شيرين بيان با آنتي بيوتيک هاي ناليديکسيک اسيد و نيتروفورانتوئين بر باکتري هاي جدا شده از بيماران مبتلا به سنگ ها و عفونت ادراري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده علوم دارویی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: از مشکلات طب جديد با وجود امتيازهاي ظاهري آن نسبت به طب سنتي مصرف روزافزون داروهاي شيميايي است که باعث مقاومت دارويي و عوارض جانبي مي شود. با توجه به خاصيت آنتي باکتريال عصاره شيرين بيان به منظور مقايسه تاثير اين عصاره با آنتي بيوتيکهاي ناليديکسيک اسيد و نيتروفورانتوئين بر باکتري هاي جدا شده از بيماران مبتلا به سنگ ها و عفونتهاي ادراري اين تحقيق انجام شد.
روش بررسي: تحقيق با طراحي تجربي و بر روي 100 نمونه از بيماران مبتلا به سنگ ها و عفونت هاي ادراري انجام شد. ريزوم گياه شيرين بيان 4-3 ساله به روش پرکولاسيون با حلال متانول 85 درصد عصاره گيري شد. حلال به وسيله روتاري تبخير و به وسيله دستگاه ليوفيليزه گرديد. اثر ضدباکتريايي عصاره با دو روش ديسک ديفيوژن و
MIC بررسي و پس از خيساندن ديسک هاي بلانک در عصاره تام و قرار دادن آنها روي محيط مولر هينتون آگار که باکتري ها با غلظت 0.5 مک فارلند کشت داده شده بودند، به همراه دو ديسک آنتي بيوتيک هاي ناليديکسيک اسيد و نيتروفورانتوئين هاله هاي عدم رشد حاصل از ديسک هاي آنتي بيوتيکي با عصاره تام بر حسب نوع باکتري مقايسه گرديد. تحليل آماري بين گروه هاي آنتي بيوتيکي با آزمون ANOVA و در داخل گروه ها با آزمون Paird t test انجام شد.
يافته ها: در آزمايش ديسک ديفيوژن، استرپتوکوک ها و MRSA 100 درصد
به عصاره حساس بودند، در حالي که، Ecoli 67 درصد مقاومت و 33 درصد حساسيت متوسط از خود نشان داد. در آزمايش MIC، استرپتوکوک ها و MRSA و انتروکوک فکاليس به رقت 1.128 عصاره و Ecoli به رقت 1.64 عصاره حساسيت از خود نشان دادند. باکتري هاي کلبسيلا و سراشيا و انتروکوک فاسيوم مقاوم بودند. اختلاف معني داري بين قطر هاله هاي عدم رشد بر روي باکتري هاي گرم مثبت و گرم منفي در کاربرد ناليديکسيک اسيد مشاهده نشد (p= 0.9)، در حالي که در کاربرد نيتروفورانتوئين و عصاره اختلاف معني داري ديده شد(p<0.05) .
نتيجه گيري: به نظر مي رسد که عصاره گياه شيرين بيان مي تواند همراه با آنتي بيوتيک ها در درمان عفونت هاي ادراري کاربرد داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 400
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی