برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي آگاهي، نگرش و عملكرد دانش آموزان مقاطع راهنمايي و دبيرستان منطقه 13 تهران در زمينه تغذيه سالم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
 
چکیده: 

مقدمه: هدف از اين بررسي تعيين آگاهي، نگرش و عملكرد نوجوانان دانش آموزان 18-10 ساله مدارس راهنمايي و دبيرستان منطقه 13 تهران است.
مواد و روشها: اين مطالعه به روش مقطعي بر 7669 دانش آموز نوجوان 18-10 ساله (4070 پسر و 3599 دختر) مشغول به تحصيل در مقاطع راهنمايي و دبيرستان 22 مدرسه از منطقه 13 آموزش و پرورش تهران انجام شد. به منظور ارزيابي آگاهي، نگرش و عملكرد تغذيه اي افراد از پرسشنامه اي استفاده شد كه روايي و پايايي آن مطابق نظر صاحبنظران و با انجام پيش - آزمون، پس - آزمون تعيين شده بود. در قسمت سوالات مربوط به آگاهي به پاسخ صحيح بيشترين امتياز و و به پاسخ غلظت كمترين امتياز داده شد. جهت تعيين سوالات كليدي پرسشنامه از تحليل عاملي استفاده شد.
يافته ها: ميانگين سني نوجوانان 1
±14 سال بود. درصد بيشتري از دختران آگاهي خوب (82 درصد دختران در مقابل 75% پسران، P<0.05)و درصد بيشتري از پسران نگرش خوب (39% پسران در مقابل 33% دختران،P<0.05) و عملكرد خوب (25% پسران در مقابل 15% دختران،P<0.05) داشتند. براساس نتايج حاصل از تحليل پرسشنامه، 35.5% از نوجوانان مصرف شيريني ها و آبنبات ها را در تغييرات وزني موثر نمي دانستند و 65.4% از آنها اطلاع نداشتند كه سوسيس و كالباس حاوي كلسترول است. 28% از دانش آموزان مصرف پفك را بر پسته و بادام ترجيح مي دادند و 37.5% از آنها مصرف بيسكويت كرم دار را بر سبوس دار ترجيح مي دادند. فقط 4.5% از دانش آموزان هيچ گاه همراه غذا نوشابه استفاده نمي كردند.
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي اين مطالعه مشخص است كه درصد كمي از نوجوانان از عملكرد تغذيه مطلوب برخوردارند و در بسياري از موارد نيز نگرش و عملكرد آنها مطابق دانش تغذيه اي نيست. كه اين يافته ها ضرورت مداخلات تغذيه اي مداوم را در نوجوانان مشخص مي سازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 220
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی