برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

وصف زندان و احوال دروني در زندان سروده هاي فارسي و عربي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

حبسيه (زندان نامه)، شاخه اي مهم از ادبيات غنايي به شمار مي رود. حبسيه، بيان حال و شکوه و فغان شاعر در سوگ آزادي خويش و به عبارتي ديگر آيينه تمام نماي روزگار اختناق و افشاگر روزهاي تلخ اسيري شاعر است.
در طول تاريخ ادبيات فارسي و عربي، شاعران بسياري (به دلايل مختلفي از قبيل سياسي، اعتقادي، ديني و ...) به زندان رفته اند و طعم حبس و اسارت را چشيده اند و با قدرت بيان، به ثبت لحظه هاي سخت و اندوهبار خويش پرداخته اند.

زندان نامه هاي فارسي و عربي به سبب طبيعت خاص خود، از جنبه هاي مختلف چون مضامين، توصيفات، صور خيال و عناصر ادبي و ... نيازمند بررسي هاي موشکافانه و دقيق است. در اين پژوهش به بررسي اوصاف ظاهري زندان و احوال دروني در زندان سروده هاي دو ادب فارسي و عربي پرداخته شده است. در زندان نامه هاي فارسي و عربي، شاعر علاوه بر اوصاف ظاهري زندان (زنجير، زندانيان، زندانبان و ...) از حالات دروني خود نيز ابياتي مي آورد که در آن از بي گناهي خود، آزادي، غم و اندوه و ... سخن مي گويد؛ بنابراين نگارنده در اين مقاله بر آن است که مضامين وصفي را در زندان سروده هاي فارسي و عربي که از دو جهت (وصف ظاهري زندان و وصف احوال دروني) قابل بررسي است، مورد کنکاش قرار دهد تا اين جنبه ادبي از شعر زندان در دو ادب فارسي و عربي آشکار گردد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 414
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی