برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش يک مورد دوپليکاسيون توبولار مري گردني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کاشان، بلوار قطب رواندی، بیمارستان شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: دوپليکاسيون فورگات به طور معمول در مدياستينوم خلفي ديده شده و در 10 الي 20 درصد موارد توام با دوپليکاسيون مري مي باشد. هرچند مواردي از دوپليکاسيون مري قبلا گزارش شده است ولي اغلب موارد آن در مري توراسيک بوده است. شيرخوار با دوپليکاسيون مري معمولا با ديسترس تنفسي يا توده بدون علامت که به صورت اتفاقي در گرافي قفسه صدري ديده شده است مراجعه مي کند.
معرفي بيمار: بيمار شيرخوار 7 ماهه اي است با وزن 7.5 کيلو گرم که با ديسترس تنفسي، تب و عدم تحمل غذا به بيمارستان مراجعه کرده است. در معاينه فيزيکي علائم دهيدراسيون، استريدور، تاکي پنه، رتراکسيون بين دنده اي و سفتي گردني را نشان داده و در گرافي قفسه صدري دو عدد توده کيستيک در ناحيه ديستال گردن مشاهده شده است. همچنين، در سي تي اسکن گردن و قفسه صدري توده کيستيک با انتشار به مدياستينوم خلفي مشاهده شده است. با عمل جراحي توده کيستيک متصل به مري به طور نسبي تخليه شده و مري بعد از خارج سازي مخاط کيست ترميم شد و در نهايت بيمار گاستروستومي گرديد.
نتيجه گيري: هر چند دوپليکاسيون مري بيماري نادري است، ولي همواره بايستي در تشخيص افتراقي توده هاي گردني توام با ديسترس تنفسي در شيرخواران مد نظر قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 88
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی