برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 26 تا صفحه 32 .
 
عنوان مقاله: 

وضعيت پوشش واكسيناسيون ثلاث نوبت سوم و عوامل موثر بر آن در كودكان 24-12 ماهه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: واکسيناسيون شکل مهمي از پيشگيري اوليه است که از فرد و يا تعداد زيادي از افراد، محافظت مي ‌نمايد. واکسن ثلاث به عنوان شاخص نظام واکسيناسيون در ‏کشور و کارکرد آن تلقي مي ‌شود. هدف از اين مطالعه، تعيين وضعيت پوشش واکسيناسيون ثلاث 3 و فاکتورهاي موثر بر آن بوده است.
روش بررسي: ‏اين مطالعه از نوع مقطعي با بعد تحليلي و جمعيت مورد مطالعه 1458 نفر کودک 24-12 ماهه منطقه هفده شهر تهران ‏بوده است. در اين مطالعه با مراجعه به منازل و بر اساس کارت واکسيناسيون کودکان اطلاعات جمع آوري گرديد. روش نمونه گيري از نوع خوشه ‌اي به تعداد 146 خوشه 10 ‏نفري بوده و داده هاي جمع آوري شده به وسيله نرم افزار
spss v13 و آزمون ‌هاي T-test و كاي اسكوئر مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: ‏در اين مطالعه
744 دختر و 714 پسر مورد بررسي قرار گرفتند. ‏1241 نفر (85%) از موارد واکسن خود را در زمان مناسب دريافت كرده‏، 190 نفر (%13) واكسن را بموقع ‏دريافت نکرده و 27 نفر (%1.9) واکسن نزده ‏بودند.
‏نتيجه گيري: اگر چه پوشش واکسيناسيون -3 ثلاث در اين مطالعه بيش از %98 بود ولي 13% موارد واکسن خود را بموقع ‏دريافت نکرده بودند و اين به منزله فرصت از دست رفته‌ اي است که ممکن است طفل در آن زمان، مبتلا به بيماري شود. لازم است مطالعات بيشتري در جهت شناخت عوامل موثر بر عدم ‏واکسيناسيون در زمان مناسب انجام شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 83
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی