برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تجربيات زنان نسبت به حاملگي ناخواسته: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شاهرود، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، گروه بهداشت باروری
 
چکیده: 

زمينه: علي رغم پوشش وسيع تنظيم خانواده، حاملگي ناخواسته يکي از مشکلات شايع در کشور مي باشد. هدف از اين مطالعه، بررسي تجربيات زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني شهرستان شاهرود از پديده حاملگي ناخواسته بود.
روش ها: اين مطالعه، از نوع کيفي است. نمونه گيري به صورت مبتني بر هدف و به روش مصاحبه متمرکز گروهي و فردي و بر اساس پرسش هاي نيمه ساختارمند صورت گرفت. 5 مصاحبه گروهي با 23 زن باردار در سه ماهه سوم بارداري و 4 مصاحبه فردي با زناني که سابقه سقط عمد داشتند، انجام شد. از تحليل محتوا، جهت تجزيه و تحليل اين بررسي استفاده شد.
يافته ها:نتايج در چهار طبقه علل ناخواسته دانستن بارداري، علل بروز بارداري ناخواسته، واکنش اطرافيان و روند پذيرش بارداري ناخواسته دسته بندي شدند. عدم برنامه ريزي در امور به دليل عدم آمادگي فيزيکي، روحي رواني و اقتصادي براي بارداري و اعتقاد به کافي بودن دو بچه از علل ناخواسته دانستن بارداري بود. روند پذيرش بارداري ناخواسته شامل عدم پذيرش بارداري، تلاش براي سقط جنين، پذيرش جنين و احساسات منفي نسبت به افکار مربوط به سقط بود. همسر و مادر نقش مهمي در تصميم به ادامه بارداري داشتند.
نتيجه گيري: زنان با بارداري ناخواسته دچار فشارهاي روحي و رواني شديد در بارداري هستند. ضروري است مراقبين بهداشتي به اين زنان و همسرانشان در گذر از اين دوره بحراني کمک کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 515
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی