برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه ميزان هويت ملي و هويت قومي در بين جوانان دهدشت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جامعه شناسی، دانشگاه پیام نور، واحد دهدشت
 
چکیده: 

امروزه به مساله هويت از جنبه هاي گوناگون، از سوي متفكران و نظريه پردازان بسياري در منابع علمي توجه شده است. دلايل و فرضيه هاي مختلف اجتماعي و فرهنگي به ويژه در سطح جوانان، اهميت رسيدگي علمي به موضوع فوق را افزايش داده است. با توجه به بافت جمعيت جوان كشور و تركيب بالاي جمعيت جوان و كاركرد غير قابل انكار سياسي و اجتماعي آنها در روند تحولات عمومي ضرورت مطالعه، پيرامون چگونگي تكوين شخصيت اجتماعي آنان ابعاد خاصي دارد. نظر به اهميت روزافزون مساله جوانان، از ديدگاه جامعه شناختي به بررسي هويت ملي و قومي جوانان پرداخته شده است.
در اين مقاله به بررسي اين سوالات پرداخته شده است: 1. ميزان گرايش و هويت قومي در بين جوانان دهدشت چقدر است؟ 2. ميزان گرايش به هويت ملي در بين جوانان دهدشت چقدر است؟ 3. آيا بين ميزان هويت قومي و هويت ملي جوانان رابطه وجود دارد؟
روش تحقيق، پيمايشي است و با استفاده از تكنيك پرسشنامه به جمع آوري اطلاعات پرداخته شده است. جامعه آماري جوانان سن 20 تا 27 سال ساكن شهر دهدشت است. نمونه گيري طبقه اي و تصادفي ساده با حجم نمونه 380 نفر انتخاب شده است.
نتايج نشان مي دهد افراد داراي هويت هاي گوناگوني هستند و اين هويت ها لزوما در مقابل همديگر قرار نمي گيرد.
افراد از هويت هاي گوناگون خود به عنوان بسته هاي اطلاعاتي استفاده كرده و در موقعيت هاي كنشي متفاوت از آنها سود مي جويند. هويت ملي و قومي نيز دو نوع هويت جمعي هستند كه افراد در طي فراگرد اجتماعي شدن، آنها را دروني كرده و جزئي از شخصيت خود مي سازند و از آنان در موقعيت هاي مناسب استفاده مي نمايند. بنابراين، افراد تناقضي بين اين دو نوع هويت درك نمي كنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 166
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی