برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ژن pncA با استفاده از روش هاي PCR-RFLP و Allele-Specific-PCR در افتراق مايکوباکتريوم بوويس از مايکوباکتريوم توبرکلوزيس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زیست شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، مرکز تحقیقات مایکوباکتریولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مايکوباکتريوم بوويس به عنوان عامل سل مزمن گاوي به صورت موردي انسان را نيز درگير مي کند. يک موتاسيون منحصر به فرد در نقطه (GC) 169 ژن pncA در مايکوباکتريوم بوويس آن را از مايکوباکتريوم توبرکلوزيس متمايز مي کند. استفاده از روش PCR-RFLP براي اولين بار در اين تحقيق در جداسازي اين دو ارگانيسم مورد استفاده قرار گرفت.
روش ها: اين مطالعه بر روي 98 بيمار مبتلا به سل با بررسي ميکروسکوپي، همراه با کشت و آنتي بيوگرام انجام شد. در قدم بعد، با استفاده از روش هاي Allele-specific PCR و PCR-RFLP تغيير نوکلئوتيد 169 ژن pncA مورد بررسي قرار گرفت و همچنين نتايج حاصل با Spoligotyping مقايسه شد.
يافته ها: از ميان نمونه هاي مورد بررسي، با روش آنتي بيوگرام 28 نمونه (28.57 درصد) مقاوم، 54 نمونه ( 55.1درصد) حساس به پيرازيناميد و 16 نمونه ( 16.23درصد) فاقد رشد بودند. از 28 نمونه مقاوم، 3 نمونه (3.1 درصد) با روش هاي کلاسيک مايکوباکتريوم بوويس تشخيص داده شدند. با روش هاي مولکولي از 98 نمونه، 95 نمونه (96.93 درصد) مايکوباکتريوم توبرکلوزيس و 3 نمونه (3.06 درصد) م.بوويس تشخيص داده شدند. مقايسه روش هاي Allele-specific PCR و PCR-RFLP با حساسيت و ويژگي 100 درصد با نتايج Spoligotyping انطباق داشتند.
نتيجه گيري: نتايج اين تحقيق نشان داد که فراواني مايکوباکتريوم بوويس در جمعيت ايراني با فراواني 3.1 درصد، بالاتر از ميانگين موارد بررسي شده پيشين است (0.5 تا 1 درصد). همچنين نشان داد که روش Allele-specific PCR به علت ارزان تر وسريع تر بودن روش انتخابي است و روش PCR-RFLP به منظور پيش گيري از عدم تطبيق هاي احتمالي در Allele-specific PCR مي تواند جايگزين مناسبي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 81
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی