برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عملکرد تعادلي ايستا و پويا در کودکان کم شنواي شديد تا عميق مادرزاد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، اوین، بلوار دانشجو، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال، کد پستی: 1985713834
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مطالعات انجام شده از دهه 1900، اختلاف کودکان کم شنواي شديد و عميق با کودکان هنجار در طيف گسترده اي از تمرينات حرکتي، به ويژه حفظ تعادل را نشان داده است. مطالعه حاضر با هدف بررسي مهارت هاي تعادلي ايستا و پويا در کودکان کم شنواي شديد تا عميق مادرزاد و مقايسه آن با کودکان هنجار هم سن صورت گرفت.
روش بررسي: بررسي مقطعي حاضر روي 30 کودک کم شنواي شديد تا عميق و 40 کودک هنجار 10-6 ساله انجام شد. ارزيابي مهارت هاي تعادلي با زيرآزمون تعادلي نه مرحله اي، نسخه دوم آزمون قابليت حرکتي بروئينينکس اوسرتسکي انجام شد
.
يافته ها: کودکان کم شنوا در هفت مرحله از آزمون، درصد ردي از
16.7 تا 100.0 درصد و گروه هنجار تنها در سه مرحله آزمون، درصد ردي از 2.5 تا 57.5 درصد داشتند که اختلاف آنها معني دار بود(p<0.0001) . بين دو گروه در دو مهارت ايستادن روي يک پا با چشم هاي بسته روي زمين و سپس روي تخته تعادلي، تفاوت معني داري مشاهده شد.(p<0.0001)
نتيجه
گيري: به نظر مي رسد رشد مهارت هاي تعادلي ايستا نسبت به مهارت هاي پويا، ديرتر به وقوع مي پيوندد. از آنجا که کودکان کم شنواي شديد تا عميق نسبت به کودکان هنجار، در هر دو مهارت هاي تعادلي ايستا و پويا ضعيف تر عمل مي کنند، ارزيابي رفتاري مهارت هاي تعادلي مي تواند به شناسايي اختلالات تعادلي کمک نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 87
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی