برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  10 , شماره  2 ; از صفحه 51 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير تاريخ كاشت ‌هاي پاييزه و زمستانه بر خصوصيات مرفولوژيك، عملكرد و اجزاي عملكرد نخود در شرياط فارياب در خراسان (نيشابور)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
به منظور بررسي اثر تاريخ كاشت‌هاي پاييزه و زمستانه بر خصوصيات مورفولوژيك، اجزاي عملكرد و عملكرد دانه نخود (Cicer arietinum L) در شرايط فارياب، آزمايشي طي دو سال زراعي 75-1374 و 76-1375 در ايستگاه تحقيقات كشاورزي نيشابور، به اجرا درآمد. سطوح تاريخ كاشت در سال زراعي اول شامل 15 آبان، 15 آذر، 25 اسفند و 16 فروردين بود. در سال زراعي دوم، كاشت 30 مهر نيز به اين مجموعه اضافه شد. در اين آزمايش، شش رقم نخود از تيپ كابلي در هر يك از سطوح تاريخ كاشت در دو سال به صورت آزمايش فاكتوريل در قالب طرح بلوكهاي كامل تصادفي، كشت شدند. در سال اول، ميانگين تعداد شاخه‌ها و مجموع طول آنها در گياه و همچنين تعداد غلاف در گياه در هر كدام از كاشت‌هاي پاييزه (15 آبان و 15 آذر) نسبت به هر يك از دو كاشت بعدي (25 اسفند و 16 فروردين)، به طور معني‌داري كاهش يافت (احتمال خطا، كوچكتر از 05/0). اين كاهش در تعداد و طول شاخه‌ها را مي‌توان به خسارت ناشي از يخبندان و سرما مربوط دانست. بدين ترتيب، ميزان عملكرد دانه نيز در هر يك از كاشت‌هاي پاييزه نسبت به كاهشت‌هاي پاييزه نسبت به كاشت‌هاي بعدي، كاهش يافت اما اين كاهش تنها در مورد كاشت 15 آبان نسبت به 25 اسفند كه بيشترين عملكرد دانه را توليد كرد، معني‌دار بود (احتمال خطا، كوچكتر از 05/0). سطوح تاريخ كاشت در سال دوم از نظر تعداد شاخه‌ها و مجموع طول آنها در گياه و نيز تعداد غلاف در گياه، تفاوت معني‌داري با يكديگر نداشتند. در اين سال، بيشترين ميزان عملكرد دانه، در كاشت 15 آبان و سپس 30 مهر به دست آمد و پس از آن با هر بار تاخير در كاشت، عملكرد دانه نيز به ميزان معني‌‌داري كاهش يافت (احتمال خطا، كوچكتر از 05/0) به نظر مي‌رسد در اين سال بروز شرايطي همچون طوفان و تگرگ در اوايل بهار سبب شده باشد تا تعداد شاخه‌ها در گياه در كاشت‌هاي آخر كاهش يابد. همچنين وقوع بارندگي‌هاي بيشتر و ديرهنگام در بهار اين سال در كنار آبياري مزرعه، شرايط را جهت گسترش طولي اندامهاي رويشي و رقابت با رشد زايشي و نيز وقوع ورس به خصوص براي كاشت‌هاي آخر، فراهم نموده باشد. در مجموع، نتايج بدست آمده نشان داد كه براي كاشت پاييزه و زمستانه نخود در شرايط اين منطقه، رقم‌هايي مورد نياز هستند كه قادر باشند دماهاي حدود 15- درجه سانتي‌گراد را در دوره قبل و پس از سبز شدن بخوبي تحمل نموده و عملكردهاي بالايي نيز توليد كنند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پرسا، ح.، و محمدآبادی، ع.، و رستگار، ج.، و نظامی، ا.، و باقری، ع. (1382). تاثیر تاریخ کاشت ‌های پاییزه و زمستانه بر خصوصیات مرفولوژیک, عملکرد و اجزای عملکرد نخود در شریاط فاریاب در خراسان (نیشابور). علوم کشاورزی و منابع طبیعی, 10(2), 51-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1531Vancouver : کپی

پرسا حسن، محمدآبادی علی اصغر، رستگار جلال، نظامی احمد، باقری عبدالرضا. تاثیر تاریخ کاشت ‌های پاییزه و زمستانه بر خصوصیات مرفولوژیک, عملکرد و اجزای عملکرد نخود در شریاط فاریاب در خراسان (نیشابور). علوم کشاورزی و منابع طبیعی. 1382 [cited 2021December02];10(2):51-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1531IEEE : کپی

پرسا، ح.، محمدآبادی، ع.، رستگار، ج.، نظامی، ا.، باقری، ع.، 1382. تاثیر تاریخ کاشت ‌های پاییزه و زمستانه بر خصوصیات مرفولوژیک, عملکرد و اجزای عملکرد نخود در شریاط فاریاب در خراسان (نیشابور). علوم کشاورزی و منابع طبیعی, [online] 10(2), pp.51-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1531. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 98 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی