برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اختلال متابوليسم كلسيم در اطفال مبتلا به لوسمي حاد لنفوبلاستيك، قبل و بعد از شيمي درماني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، بیمارستان نمازی، دفتر بخش بیماریهای کودکان
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه با درمان هاي رايج، عمر و اميد به زندگي در كودكان مبتلا به لوسمي حاد لنفوبلاستيك (ALL) افزايش يافته است و در نتيجه توجه پژوهشگران بيشتر به کيفيت زندگي اين بيماران در درازمدت معطوف شده است. اين بيماران در دراز مدت با مشکلاتي مانند اختلالات بيوشيميايي وضعيت مواد معدني و ويتامين د، کاهش محتواي مينرال در استخوان و شکستگي هاي پاتولوژيک ناشي از استئوپروز روبه رو مي شوند. هدف از انجام پژوهش حاضر تعيين و مقايسه شاخص هاي بيوشيميايي متابوليسم کلسيم، قبل و بعد از شيمي درماني در بيماران مبتلا به ALL بوده است.
مواد و روشها: بيماران مورد مطالعه گروهي از كودكان يك تا ده ساله مبتلا به
ALL بودند كه در مدت دو سال پياپي به بخش سرطان شناسي دانشگاه علوم پزشكي شيراز مراجعه كرده و همگي شيمي درماني مشابهي دريافت نموده بودند. از تمامي بيماران نمونه خون (كلسيم، فسفر، آلبومين و آلكالين فسفاتاز) و ادرار (كلسيم و كارنيتين) بلافاصله پس از تشخيص و قبل از شروع شيمي درماني گرفته شد. نمونه هاي مشابهي نيز حدود 4 تا 8 ماه بعد از اتمام درمان گرفته شد و مورد آزمايش قرار گرفت.
يافته ها: در مجموع بيست بيمار با ميانگين سني
4.8±2.4 سال كه 50 درصد آنها پسر و 50 درصد دختر بودند بررسي شدند. ميانگين كلسيم سرم بيماران قبل از شيمي درماني 9 و پس از آن (4 تا 8 ماه بعد) 9.4 mg/dL بود (P<0.05). تفاوت ميانگين فسفر (P<0.4) و آلكالين فسفاتاز (P<0.3) قبل و بعد از شيمي درماني معني دار نبود. 65 درصد بيماران قبل از شيمي درماني هيپركلسيوري داشتند ولي 4 تا 8 ماه اين رقم به 25 درصد رسيد (P<0.03).
نتيجه گيري: بر اساس پژوهش حاضر به نظر مي رسد كه در كودكان مبتلا به
ALL، اختلاف متابوليسم كلسيم شايع است. از طرفي شيمي درماني در دراز مدت اثر قابل توجهي بر شاخص هاي متابوليسم استخوان و مينرال نداشته است و حتي به نظر مي رسد كه با انجام شيمي درماني و كنترل روند بيماري (پس از گذشت 4 تا 8 ماه) شاخص هاي فوق رو به بهبود گذاشته اند به طوري كه هيپركلسيوري كاهش يافته، كلسيم سرم افزايش معني داري يافته است. در نتيجه احتمالا نقش روند خود بيماري در ايجاد اختلالات متابوليسم استخوان و كلسيم بيش از اثرات شيمي درماني است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اسدی پویا، ع.، و کرمی زاده، ز.، و رحیمی نژاد، م.، و شهریاری، م.، و کریمی، م. (1382). اختلال متابولیسم کلسیم در اطفال مبتلا به لوسمی حاد لنفوبلاستیک, قبل و بعد از شیمی درمانی. مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران, 5(3 (مسلسل 19)), 211-214. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1518Vancouver : کپی

اسدی پویا علی اکبر، کرمی زاده زهره، رحیمی نژاد محمدسعید، شهریاری مهدی، کریمی مهران. اختلال متابولیسم کلسیم در اطفال مبتلا به لوسمی حاد لنفوبلاستیک, قبل و بعد از شیمی درمانی. مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران. 1382 [cited 2021September24];5(3 (مسلسل 19)):211-214. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1518IEEE : کپی

اسدی پویا، ع.، کرمی زاده، ز.، رحیمی نژاد، م.، شهریاری، م.، کریمی، م.، 1382. اختلال متابولیسم کلسیم در اطفال مبتلا به لوسمی حاد لنفوبلاستیک, قبل و بعد از شیمی درمانی. مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران, [online] 5(3 (مسلسل 19)), pp.211-214. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1518. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 214 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی