برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه قدرت باند سه نوع دندان مصنوعي ايراني با رزين هاي پايه دست دندان با يك دندان مصنوعي آيووكلار (Ivoclar)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
زمينه و هدف: رزين هاي آکريلي، موادي هستند که امروزه در دندانپزشکي در ساخت دندانهاي مصنوعي و بيس هاي دنچر و غيره، استفاده گسترده اي دارند. قسمت عمده اي از قضاوت در مورد کيفيت دندانهاي آکريلي ارزيابي خصوصيات فيزيکي- مکانيکي و شيميايي آنها مي باشد. در مطالعات حاضر قدرت چسبندگي (باندينگ) دندانهاي ايده آل ماکو، آکري دنت و آکرادنت و دندان مصنوعي خارجي (Ivoclar) با بيس اکريلي شان بر اساس استاندارد بين المللي I SO 3336 مورد مقايسه قرار گرفته اند.
روش بررسي: براي مقايسه گروههاي مختلف بر اساس استاندارد، تعداد دندانهاي مورد آزمايش شش عدد دندان قدامي فک بالا براي هر سري دست دندان مي باشد. بعد از مقايسه نمونه هاي مورد آزمايش با استاندارد، براي مقايسه بين گروهها بايد تعداد نمونه ها بيشتر باشد که تعداد نمونه ها بر اساس نتايج اوليه (شش دندان اوليه) تعيين مي شود. مجموع نمونه هاي مورد آزمايش در کل صد و بيست عدد بود (سي دندان براي هر يک از چهار گروه از دندانهاي مصنوعي). بعد از ثابت کردن نمونه ها بر روي مدل تعيين شده آزمايش کشش اين نمونه ها توسط دستگاه Universal testing machine (ساخت کارخانه- Hounsfield H10 KS) انجام شد. نيرويي که باعث شکست آزمايش شده ثبت و براي تجزيه و تحليل نتايج از آناليز One-Way ANOVA استفاده گرديد.
يافته ها: بررسي ميانگين نشانگر اين بود که اکثر دندانها قدرت چسبندگي مناسب را با بيسشان داشته اند و نيازهاي مصرف کننده را در زمان استفاده از دندانهاي مصنوعي بخوبي برآورد مي کنند.
آناليز آماري و آزمون ANOVA با 0.049=P نشان داد که بين چهار گروه از نظر ميزان نيروي وارد شده تفاوت آماري معني داري وجود داشته که اين اختلاف معني دار به علت پايين بودن نيروي وارده بر گروه آيووکلار نسبت به سه گروه ديگر است.
نتيجه گيري: نيروي کششي متوسطي را که دندانهاي ايراني توانستند تحمل کنند بسيار نزديک به هم و در يک رديف بود و حدوداً 34% بيشتر از دندانهاي خارجي ايووکلار قدرت چسبندگي را از خود نشان دادند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی