برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تومورهاي كرتكس آدرنال در كودكان و نوجوانان: بررسي تظاهرات باليني و آزمايشگاهي و اهميت يافته هاي حاصل از مطالعه هورمون هاي وريد آدرنال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، اوین، بیمارستان طالقانی، مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم
 
چکیده: 

مقدمه: تومورهاي كورتكس آدرنال در كودكان بسيار نادر است و تنها چند مورد آن در مجلات پزشكي فارسي زبان به چاپ رسيده است. در اين مقاله 6 بيمار كه در مراجعه به مطب يكي از نويسندگان مقاله (ع ا - م ق) يا در بخش غدد بيمارستان آيت اله طالقاني بيماري آنها تشخيص داده شده بود و در بخش جراحي بيمارستان تحت عمل جراحي قرار گرفته بودند، معرفي مي شوند.
مواد و روشها: به منظور كسب اطلاعات دقيق تر از خصلت ترشحي تومورها، در حين عمل جراحي يك نمونه خون از وريد آدرنال سمت مبتلا تهيه و محتواي هورموني آن با نمونه همزمان خون محيطي مقايسه شد. بيماران شامل دو پسر و چهار دختر بودند.
يافته ها: پنج بيمار با علايم مردنمايي شامل هيرسوتيسم، آكنه، رشد عضلاني، كليتورومگالي و يك بيمار با ژنيكوماستي و اختلال رفتاري مراجعه نموده بودند. سه بيمار قبل از مراجعه به اين مركز با تشخيص هيپرپلازي مادرزادي آدرنال (CAH) تحت درمان با كورتيكوسترویيد بودند. در سه بيمار افزايش ترشح كورتيزول به اثبات رسيد حال آنكه در هيچ يك از اين سه بيمار علايم سندرم كوشينگ مشهود نبود. در بيماران مبتلا به ويريليسم، تستوسترون و دهيدرواپي اندروسترون سولفات (DHEA-S) سرم به ترتيب 695-276 نانوگرم در دسي ليتر و 1790-256 ميكروگرم در دسي ليتر تعيين شد. در بيماراني كه افزايش ترشح كورتيزول و تستوسترون داشتند، كورتيزول ادرار 24 ساعته بعد از مهار با دگزامتازون 154-31 ميكروگرم در 24 ساعت تعيين شد. بررسي هورمون هاي وريد آدرنال نشان داد كه تستوسترون،DHEA-S، 17-OH progesterone، استراديول و كورتيزول مستقيما از تومور ترشح شده اند. CT اسكن و سونوگرافي موفق به نشان دادن تومور در تمامي موارد بود. عمل جراحي در همه بيماران بدون عارضه انجام شد. وزن تومورها بين 36 تا 103 گرم تعيين شد و در پيگيري از بيماران كه بين 3 ماه تا 11 سال (متوسط 5 سال) بود موردي از عود تومور مشاهده نشد.
نتيجه گيري: مطالعه حاضر نشان داد كه تظاهرات آندروژنيك در كودكان شايع است و لازم است در تمامي كودكاني كه با تشخيص بلوغ زودرس مراجعه مي نمايند، وجود تومورهاي آدرنال در تشخيصي افتراقي مطرح شود. درمان صحيح اين بيماري عمل جراحي است و پيش آگهي تومورهاي با وزن حدود 100 گرم يا كمتر بسيار رضايت بخش است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میرسعیدقاضی، ع.، و مفید، ج.، و صالحیان، م.، و جعفری، ب.، و زارع، خ.، و رحیمی، ف.، و ارباب، پ.، و نفرآبادی، م.، و هدایتی، م. (1382). تومورهای کرتکس آدرنال در کودکان و نوجوانان: بررسی تظاهرات بالینی و آزمایشگاهی و اهمیت یافته های حاصل از مطالعه هورمون های ورید آدرنال. مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران, 5(1 (مسلسل 17)), 53-62. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1500Vancouver : کپی

میرسعیدقاضی علی اصغر، مفید جعفر، صالحیان محمدتقی، جعفری بهار، زارع خندان، رحیمی فرزانه، ارباب پروانه، نفرآبادی ماه طلعت، هدایتی مهدی. تومورهای کرتکس آدرنال در کودکان و نوجوانان: بررسی تظاهرات بالینی و آزمایشگاهی و اهمیت یافته های حاصل از مطالعه هورمون های ورید آدرنال. مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران. 1382 [cited 2021September20];5(1 (مسلسل 17)):53-62. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1500IEEE : کپی

میرسعیدقاضی، ع.، مفید، ج.، صالحیان، م.، جعفری، ب.، زارع، خ.، رحیمی، ف.، ارباب، پ.، نفرآبادی، م.، هدایتی، م.، 1382. تومورهای کرتکس آدرنال در کودکان و نوجوانان: بررسی تظاهرات بالینی و آزمایشگاهی و اهمیت یافته های حاصل از مطالعه هورمون های ورید آدرنال. مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران, [online] 5(1 (مسلسل 17)), pp.53-62. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1500. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 186 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی