برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه معيارهاي سفالومتري دنتوفاسيال در دو گروه از بيماران تنفس دهاني با انسداد قدامي و خلفي بيني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
زمينه و هدف: اين مطالعه به منظور مقايسه تعدادي از معيارهاي سفالومتري در دو گروه از افراد تنفس دهاني با انسداد قدامي (حفره بيني) و انسداد خلفي (فضاي ناروفارينگس به دليل بزرگي ادنوييد) در گروه سني 7-15 سال صورت گرفته است تا بتوان به برخي از سوالات در رابطه با اختلاف نظرها راجع به ناهنجاريها و مال اکلوژن در بيماران تنفس دهاني پاسخ داد.
روش بررسي: در اين مطالعه 79 نفر مبتلا به تنفس دهاني (چهل نفر انسداد قدامي با متوسط سني 10.97 سال و 39 نفر انسداد خلفي با متوسط سني 10.87 سال) که نوع انسداد آنها توسط متخصص گوش، حلق و بيني تأييد گرديد و هيچ گونه درمان ارتودنسي دريافت نکرده اند، انتخاب شده و از هر کدام راديوگرافي سفالومتري لترال در شرايط استاندارد تهيه گرديد. پس از (Tracing) 15 متغير اندازه گيري و با مشخص کردن ميانگين و انحراف معيار، آزمون t در مورد آنها انجام و سطح معني داري مشخص گرديد.
يافته ها: از 15 متغير مورفولوژي دنداني صورتي، ميانگين شش متغير اختلاف معني داري را بين دو گروه نشان دادند که عبارتند از: زواياي 1toSN, 1toNA, 1toFH(Ideal)، Go. Me-SN. Y-Axis وInclination افزايش معني دار ميانگين سه متغير اول در گروه انسداد قدامي بيانگر پروتروژن دندانهاي قدامي بالا نسبت به گروه انسداد خلفي مي باشد. در گروه انسداد خلفي افزايش معني دار ميانگين زواياي محور Y و Go.Me-SN نشان دهنده چرخش رو به عقب مانديبول و افزايش معني دار ميانگين زاويه Inclination بيانگر چرخش رو به جلوي ماگزيلا مي باشد. ميانگين ساير متغيرهاي دنداني صورتي يعني Ar-Go-S-IMPA-1toFH-ANB-SNA و LH اختلاف معني داري را بين دو گروه نشان ندادند.
نتيجه گيري: بنابراين نوع انسداد بيني در بيماران تنفس دهاني بر مورفولوژي دنداني صورتي تاثير مي گذارد.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی