برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گسترش افقي شهرها و ظرفيتهاي موجود زمين مورد شهر يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اگر توسعه پايدار شهري را کارآمدي اقتصادي، عدالت اجتماعي و حفظ محيط زيست بدانيم، يکي از شرطهاي مهم تحقيق آن بهينه سازي بهره گيري از زمين شهري است. امروزه به اين مهم در شهرهاي ما و از جمله شهر يزد توجه چنداني نمي شود.
شهر يزد که پيدايش و جوانه هاي آن به دوره پيش از اسلام باز مي گردد، نظير ساير شهرهاي قديمي ايران دو سناريوي رشد را تجربه کرده است. سناريوي رشد شهر در مدل ارگانيک، که تا دوره پهلوي و بخصوص قبل از اصلاحات اراضي دهه 40 بر توسعه فيزيکي اين شهر حاکميت داشته و تاثيرات آن بيشتر به صورت درون ريزي جمعيت شهري بوده است. در اين فرآيند تغييرات ساختاري عموما محتوايي بوده و الگوي رشد شهر فشرده مانده است. سناريوي ديگري که شهر يزد در ربع قرن اخير، در مرحله رشد شهري از سر گذرانده، مدل رشد غيرارگانيک بوده است. در اين فرآيند، رشد فيزيکي بسيار سريعتر از رشد جمعيت و نياز واقعي شهر بوده و شهر دچار گسترش افقي بي رويه اي شده است. مواردي چون از دست رفتن يکپارچگي شهر و توسعه پراکنده، متخلخل و جسته و گريخته، تخليه بافتهاي تاريخي و قديمي، کم تراکمي بافتهاي شهري، دشواريهاي خدمات رساني به دليل گستردگي شهر و تراکم پايين جمعيت محلات، کيفيت و تناسب نامطلوب برخي از کاربري ها، افزايش زمينهاي باير و بلا استفاده، توسعه شهر بر روي اراضي ذخيره شده حوزه استحفاظي، مشکلات زيست محيطي و احتکار و بورس بازي زمين و ... ثمره اين الگوي رشد هستند.
فرآيند عرضه زمين در اين ميان نقش اساسي داشته است. در اين فرآيند شتاب زده، عرصه هاي وسيعي به صورت بافتهاي روستايي کم تراکم و اراضي کشاورزي و باير همپيوند با آنها در محدوده شهر قرار گرفته و در سايه فقدان طرح و مديريت کارآمد زمين، به صورت غير قانوني تفکيک شده و در معرض بورس بازي قرار گرفته اند. شاخصهاي مربوط به گسترش شهر در ارزيابي هاي منطقه اي و ملي نشان مي دهند که شهر يزد در اين مسير پيشتاز بوده است. به طوري که اکنون نيمي از وسعت تحقق يافته کنوني شهر يزد کاذب است و براي 25 سال آينده نياز به هيچ گونه افزايش مساحت ندارد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 729
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی