برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه ناباروري با بهزيستي و رضايت مندي از ازدواج

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: نازايي يك مشكل مهم بهداشت باروري است. پديده باروري تحت تاثير عوامل فيزيولوژيك و داراي جنبه هاي رواني- اجتماعي بوده كه باعث مي شود اين پديده را در قلمرو علوم پزشكي و علوم رفتاري و اجتماعي قرار دهد. اين مطالعه به منظور مقايسه وضعيت رواني- اجتماعي زنان نابارور و بارور در مراجعين به چند مركز بهداشتي درماني شهر تهران صورت گرفت.
مواد و روش ها: اين مطالعه به روش مورد- شاهدي و با استفاده از روش نمونه گيري در دسترس و بر روي 62 زن نابارور و 63 زن بارور از سه مركز- بيمارستان هاي شريعتي، ميرزاكوچك خان و مركز پزشكي صارم- صورت گرفت. زنان در دو گروه از نظر سن، زبان مادري (شاخصي از نژاد)، تحصيلات، شغل و مدت ازدواج مشابه انتخاب شدند. به منظور بررسي ناباروري با رضايت مندي از ازدواج و وضعيت رواني- اجتماعي در ابعاد بهزيستي، پرسشنامه اي در سه بخش شامل مشخصات فردي بهزيستي (بر مبناي پرسشنامه دينر 1985) و رضايت مندي از ازدواج (اشنايدر 1997) مورد استفاده قرار گرفت. اين پرسشنامه بارها توسط محققين مختلف براي جمعيت ايراني بكار رفته و از اعتبار بالايي برخوردار مي باشد. جهت پايايي از ضريب آلفا كرونباخ استفاده شد.
يافته ها: ميانگين نمرات ميزان بهزيستي و رضايت مندي از ازدواج در دو گروه اختلاف معني داري نشان نداد. وضعيت بهزيستي اكثريت زنان نابارور و بارور در حد مطلوب و در مورد رضايت مندي از ازدواج، اكثريت در دو گروه دچار مشكلاتي بودند. وضعيت رواني در دو گروه، تفاوت معني داري نداشتند.
نتيجه گيري و توصيه ها: وضعيت رواني اجتماعي در بعد بهزيستي و رضايت مندي از ازدواج تفاوتي در دو گروه زنان بارور و نابارور نداشت. پيشنهاد مي شود، زوج هاي نابارور در كنار اقدامات درمان نازايي، مشاوره هاي روحي- رواني جهت تقويت روابط زناشويي انجام دهند. مطالعات وسيع تر جهت بررسي افسردگي و اضطراب در زوجين نابارور ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 227
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی