برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پيشگيري از تغييرات عملكردي و ساختماني كليه به وسيله نيتريك اكسايد در نفروتوكسيسيتي ناشي از جنتامايسين در موش هاي صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: طي سال‌هاي اخير مطالعات فراواني بر روي نقش نيتريك اكسايد در نارسايي حاد كليوي انجام شده است. در مطالعه قبلي تغييرات آنزيم‌هاي لاكتات دهيدروژناز و آلكالن فسفاتاز در نفروتوكسيسيتي ناشي از جنتامايسين و اثر سيستم نيتريك اكسايد بر آن بررسي گرديد. در مطالعه حاضر تغييرات عملكردي و هيستولوژي كليه‌ها در اثر مهار با تحريك نيتريك اكسايد سنتاز در نارسايي حاد كليوي ناشي از جنتامايسين مورد بررسي قرار گرفته است.
مواد و روش‌ها: كليه موش‌هاي صحرايي نر نژاد Sprague-Dawley به صورت مجزاي in situ به مدت 90 دقيقه پرفيوزه شد. به منظور اندازه‌گيري ميزان فيلتراسيون گلومرولي (GFR)، اينولين به مايع پرفيوژن اضافه گرديد. سميت سلولهاي توبولي به وسيله اندازه‌گيري ان- استيل- بتا- دي- گلوكزآمينيداز (NAG) در ادرار بررسي شد. در پايان آزمايشات به منظور فيكساسيون، كليه‌ها در محلول فرمالين 10% گذاشته و لامهاي تهيه شده جهت بررسي تغييرات بافت‌شناسي توسط ميكروسكوپ نوري مورد مطالعه قرار گرفت. حيوانات در چهار گروه (هر گروه حاوي هفت موش) دسته بندي شدند: در گروه كنترل، كليه‌ها بدون دريافت هيچ دارويي فقط با مايع تيرود پرفيوزه شدند. گروه دوم در دقيقه 15 پرفيوژن جناتامايسين (0.5 ميلي‌گرم در ميلي‌ليتر)، گروه سوم در زمان فوق جنتامايسين با همان مقدار همراه L-arginine دو ميلي‌مول در ليتر و در گروه چهارم در همان زمان جنتامايسين با مقدار قبلي همراه (L-NAME) يك مميز صفر يك ميلي‌مول در ليتر دريافت كردند.
يافته‌ها: L-arginine از افزايش فعاليت آنزيم NAG در ادرار و كاهش GFR ناشي از جنتامايسين پيشگيري كرد، در حالي كه L-NAME اين تغييرات را تشديد نمود. در بررسي‌هاي بافت‌شناسي در كليه‌هاي گروه گيرنده جنتامايسين علايم واضحي از صدمات سلولي ديده شد كه اين صدمات در گروه گيرنده جنتامايسين +  L-NAMEشديدتر بود. در گروه گيرنده جنتامايسين + L-arginine تمايلي جهت محافظت نسبي از صدمات و حفظ شكل ظاهري بافت وجود داشت.
نتيجه‌گيري و توصيه‌ها: نيتريك اكسايد مي‌تواند در بهبود عملكرد و هيستولوژي در نارسايي ناشي از جنتامايسين نقش داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کدخدایی، م.، و غزنوی، ر.، و خواستار، ح. (1383). پیشگیری از تغییرات عملکردی و ساختمانی کلیه به وسیله نیتریک اکساید در نفروتوکسیسیتی ناشی از جنتامایسین در موش های صحرایی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 9(6 (پی در پی 42)), 327-332. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14977Vancouver : کپی

کدخدایی مهری، غزنوی رعنا، خواستار حسین. پیشگیری از تغییرات عملکردی و ساختمانی کلیه به وسیله نیتریک اکساید در نفروتوکسیسیتی ناشی از جنتامایسین در موش های صحرایی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1383 [cited 2021November27];9(6 (پی در پی 42)):327-332. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14977IEEE : کپی

کدخدایی، م.، غزنوی، ر.، خواستار، ح.، 1383. پیشگیری از تغییرات عملکردی و ساختمانی کلیه به وسیله نیتریک اکساید در نفروتوکسیسیتی ناشی از جنتامایسین در موش های صحرایی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 9(6 (پی در پی 42)), pp.327-332. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14977. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 186 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی