برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه نتايج دو روش درماني سيتارابين با دوز بالا و با دوز استاندارد در فاز تحكيمي بيماران مبتلا به AML

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: علاقه به استفاده از رژيم سيتارابين با دوز بالا به عنوان رژيم تحكيمي در فاز پس از بهبودي نسبي در مبتلايان به AML وجود دارد. استفاده از اين رژيم در مطالعات گوناگون و همچنين عدم استفاده از آن در مراكز درماني ايران، سبب انجام اين مطالعه جهت مقايسه نتايج دو روش درماني سيتارابين با دوز بالا و دوز بالا استاندارد در فاز تحكيمي شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت يك كارآزمايي بر روي 39 بيمار مبتلا به
AML كه پس از دريافت رژيم القايي 3+7 به فاز نهفته كامل رفته بودند، انجام شد. بيماران در فاز تحكيمي به طور تصادفي به دو گروه گواه (3+7) و گروه تجربي (HDAR) تقسيم و درمان شدند. بيماراني كه AML(M3)، AML ثانويه يا سابقه ميلوديسپلازي داشتند، وارد مطالعه نشدند. تشخيص AML با آسپيراسيون بيوپسي مغز استخوان انجام مي شد و در صورت سلولاريتي 50% و بيش از 30% ميلوبلاست تحت درمان قرار گرفتند. سپس تاثير رژيم ها بر طول عمر، مدت عود و نيز عوارض، مقايسه و مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: طي مدت بررسي تعداد 39 بيمار كه شامل 19 نفر گروه تجربي و 20 نفر گروه گواه بودند، وارد مطالعه شدند. در طي يك پيگرد متوسط 36 ماهه، طول عمر بيماران گروه تجربي كمتر از گروه گواه بود ولي اين اختلاف معني دار نشد. طول عمر 2 ساله براي گروه تجربي، 10% در مقابل 23% براي گروه گواه بود. متوسط طول فاز نهفته
(DFS) و طول عمر متوسط (MS) در گروه تجربي و گروه گواه به ترتيب 11 ماه، 14 ماه در مقابل 14 ماه و 19.8 ماه بود. از لحاظ بروز عوارض هماتولوژيك، نورولوژيك، چشمي و كبدي تفاوت قابل ملاحظه اي بين دو گروه ديده نشد.
نتيجه گيري و توصيه ها: استفاده از رژيم
HDAC در بخش هاي مراكز درماني قابل انجام و امكان پذير بوده و عوارض آن مشابه رژيم سيتارابين با دوز استاندارد 3+7 به عنوان رژيم درماني در فاز تحكيمي بيماران مبتلا به لوسمي حاد ميلوييدي مي باشد. هر چند طول عمر متوسط، طول عمر عادي از بيماران (DFS) و عاري از عود (RFS) حاصل از اين رژيم 3+7 ارجحيتي نداشت. به هر حال استفاده از اين رژيم را تعداد بيشتري از بيماران براي بررسي نتايج آن در زير گروه بيماران AML با سيتوژنتيك مطلوب توصيه مي كنيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 312
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی