برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

كارآيي واكسن آنفلونزا در پيشگيري از بيماري شبه آنفلوانزا در زائرين ايراني حج تمتع سال 1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: هر سال حدود 1.9 ميليون نفر از 140 كشور جهان و 94 هزار نفر از ايران جهت مراسم حج تمتع به كشور عربستان سفر مي‌كنند. بروز گسترده علايم عفونت‌هاي تنفسي در زائرين، يكي از مشكلات جدي زائرين و سازمانهاي پزشكي حج در سالهاي اخير بوده به طوري كه به كارگيري اقدامات مناسب جهت پيشگيري و يا كنترل اين علايم، از ضروريات مديريت برنامه‌ريزي براي حج محسوب مي‌شود. اين مطالعه با هدف تعيين رابطه واكسن آنفلونزا با بروز علايم شبه آنفلونزا و شكايات مرتبط با عفونت‌هاي دستگاه تنفسي در بين زائرين ايراني حج تمتع سال 1382 انجام گرفت.
مواد و روش‌ها: اين مطالعه به صورت هم گروهي (Cohort) و بر روي 406 نفر كه شامل، 203 نفر گروه واكسينه شده (مورد) و 203 نفر گروه واكسينه نشده (شاهد)، در بين شش كاروان اعزامي از شهرستان تهران، قم، سمنان، مهدي شهر و شهريار بودند، اجرا گرديد. داده‌ها در ايام حج به صورت روزانه و براساس معاينه پزشك و شكايتهاي زائرين و سپس طي يك ماه پس از بازگشت زائرين به صورت هفتگي و به وسيله تلفن توسط پزشكان كاروان‌ها جمع‌آوري شد و با استفاده از آزمون‌هاي Mann- Withney و Chi-Square وt-test  مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت.
يافته‌ها: در گروه مورد ميانگين تعداد روزهاي ابتلا به علايم سرفه، گلودرد و گرفتگي بيني به ترتيب 1.2، 0.5 و 0.4 روز كاهش داشت. ميانگين دفعات ابتلا به سرفه از 1.4 به 1.3، سردرد از 0.8 به 0.7، آبريزش بيني از 1.2 به 1 و گرفتگي بيني از 1 به 0.8، كاهش نشان داد كه فقط در مورد گرفتگي بيني بين دو گروه، تفاوت معني‌دار آماري وجود داشت (p<0.02). شدت علايم سردرد، گرفتگي بيني، گلودرد و سرفه در واكسينه شده گروه مورد حدود 3 تا 7 درصد كمتر از گروه شاهد بود. همچنين 3 تا 9 درصد زائرين گروه مورد، كمتر از گروه شاهد به اين علايم دچار شده بودند كه تنها در مورد گرفتگي بيني اين تفاوت از لحاظ آماري معني‌دار بود (p<0.05). درنهايت كارآيي واكسن آنفلونزا در پيشگيري از ابتلا به بيماري شبه آنفلونزا 20% بدست آمد.
نتيجه‌گيري و توصيه‌ها: تزريق واكسن آنفلونزا در كاهش بروز علايم شبه آنفلونزا در زائرين ايراني حج تمتع سال 1382 كارآيي اندكي داشت. شايد بتوان عدم همخواني 80% ويروسهاي در گردش ايام حج با واكسن آنفلونزا را از علل اين موضوع دانست. با عنايت به جنبه‌هاي اقتصادي و اجتماعي موضوع پيشنهاد مي‌شود، ايمن‌سازي با واكسن آنلونزا فقط در آن دسته از زائرين كه در معرض خطر بالاي عفونت‌هاي دستگاه تنفسي قرار دارند، انجام شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کلاهی، ع.، و سیف الهی، م.، و جرجانی، م.، و نبوی، م.، و محرابی، ی.، و سعیدی، م.، و سلیمان زاده، س.، و عسگری، ح.، و ملکی ‌نژاد، ع.، و نجفی، م.، و نجفی، م. (1383). کارآیی واکسن آنفلونزا در پیشگیری از بیماری شبه آنفلوانزا در زائرین ایرانی حج تمتع سال 1382. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 9(6 (پی در پی 42)), 311-316. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14974Vancouver : کپی

کلاهی علی اصغر، سیف الهی محمدرضا، جرجانی معصومه، نبوی محمود، محرابی یداله، سعیدی محمدعلی، سلیمان زاده سیدمحمدمهدی، عسگری حسین، ملکی ‌نژاد علی ‌محمد، نجفی مجید، نجفی محمدحسین. کارآیی واکسن آنفلونزا در پیشگیری از بیماری شبه آنفلوانزا در زائرین ایرانی حج تمتع سال 1382. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1383 [cited 2021November27];9(6 (پی در پی 42)):311-316. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14974IEEE : کپی

کلاهی، ع.، سیف الهی، م.، جرجانی، م.، نبوی، م.، محرابی، ی.، سعیدی، م.، سلیمان زاده، س.، عسگری، ح.، ملکی ‌نژاد، ع.، نجفی، م.، نجفی، م.، 1383. کارآیی واکسن آنفلونزا در پیشگیری از بیماری شبه آنفلوانزا در زائرین ایرانی حج تمتع سال 1382. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 9(6 (پی در پی 42)), pp.311-316. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14974. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 229 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی