برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

كارآيي واكسن آنفلونزا در پيشگيري از بيماري شبه آنفلوانزا در زائرين ايراني حج تمتع سال 1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: هر سال حدود 1.9 ميليون نفر از 140 كشور جهان و 94 هزار نفر از ايران جهت مراسم حج تمتع به كشور عربستان سفر مي‌كنند. بروز گسترده علايم عفونت‌هاي تنفسي در زائرين، يكي از مشكلات جدي زائرين و سازمانهاي پزشكي حج در سالهاي اخير بوده به طوري كه به كارگيري اقدامات مناسب جهت پيشگيري و يا كنترل اين علايم، از ضروريات مديريت برنامه‌ريزي براي حج محسوب مي‌شود. اين مطالعه با هدف تعيين رابطه واكسن آنفلونزا با بروز علايم شبه آنفلونزا و شكايات مرتبط با عفونت‌هاي دستگاه تنفسي در بين زائرين ايراني حج تمتع سال 1382 انجام گرفت.
مواد و روش‌ها: اين مطالعه به صورت هم گروهي (Cohort) و بر روي 406 نفر كه شامل، 203 نفر گروه واكسينه شده (مورد) و 203 نفر گروه واكسينه نشده (شاهد)، در بين شش كاروان اعزامي از شهرستان تهران، قم، سمنان، مهدي شهر و شهريار بودند، اجرا گرديد. داده‌ها در ايام حج به صورت روزانه و براساس معاينه پزشك و شكايتهاي زائرين و سپس طي يك ماه پس از بازگشت زائرين به صورت هفتگي و به وسيله تلفن توسط پزشكان كاروان‌ها جمع‌آوري شد و با استفاده از آزمون‌هاي Mann- Withney و Chi-Square وt-test  مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت.
يافته‌ها: در گروه مورد ميانگين تعداد روزهاي ابتلا به علايم سرفه، گلودرد و گرفتگي بيني به ترتيب 1.2، 0.5 و 0.4 روز كاهش داشت. ميانگين دفعات ابتلا به سرفه از 1.4 به 1.3، سردرد از 0.8 به 0.7، آبريزش بيني از 1.2 به 1 و گرفتگي بيني از 1 به 0.8، كاهش نشان داد كه فقط در مورد گرفتگي بيني بين دو گروه، تفاوت معني‌دار آماري وجود داشت (p<0.02). شدت علايم سردرد، گرفتگي بيني، گلودرد و سرفه در واكسينه شده گروه مورد حدود 3 تا 7 درصد كمتر از گروه شاهد بود. همچنين 3 تا 9 درصد زائرين گروه مورد، كمتر از گروه شاهد به اين علايم دچار شده بودند كه تنها در مورد گرفتگي بيني اين تفاوت از لحاظ آماري معني‌دار بود (p<0.05). درنهايت كارآيي واكسن آنفلونزا در پيشگيري از ابتلا به بيماري شبه آنفلونزا 20% بدست آمد.
نتيجه‌گيري و توصيه‌ها: تزريق واكسن آنفلونزا در كاهش بروز علايم شبه آنفلونزا در زائرين ايراني حج تمتع سال 1382 كارآيي اندكي داشت. شايد بتوان عدم همخواني 80% ويروسهاي در گردش ايام حج با واكسن آنفلونزا را از علل اين موضوع دانست. با عنايت به جنبه‌هاي اقتصادي و اجتماعي موضوع پيشنهاد مي‌شود، ايمن‌سازي با واكسن آنلونزا فقط در آن دسته از زائرين كه در معرض خطر بالاي عفونت‌هاي دستگاه تنفسي قرار دارند، انجام شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 263
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی