برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان ابتلا به تريكوموناس واژيناليس و گنوره و عوامل همراه آنها در محكومين زن ندامتگاه اولين شهر تهران در سال 1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اهميت بيماري‌هاي منقله از راه تماس جنسي(Sexually Transmitted Disease) STD  اين مطالعه با هدف تعين آلودگي به تريكوموناس واژيناليس و گنوره و عوامل همراه آنها در محكومين زن ندامتگاه اولين شهر تهران در سال 1382 انجام شد.
مواد و روش‌ها: در اين مطالعه توصيفي 151 مددجو كه سابقه يك بار ازدواج داشتند، مورد بررسي قرار گرفتند. جمع‌آوري اطلاعات از مددجويان توسط مجري طرح و از طريق پرسش صورت گرفت. معاينه باليني توسط كارشناس ماما انجام شد. براي تشخيص تريكوموناس واژيناليس از نمونه ترشحات واژن بلافاصله لام تهيه شد و سريعا توسط كارشناس آزمايشگاه و مجري طرح مورد بررسي قرار گرفت. همچنين جهت تشخيص گنوره بعد از كشت نمونه‌ها در آزمايشگاه لام تهيه شد و بعد از رنگ‌آميزي مورد بررسي قرار گرفت.
يافته‌ها: در اين مطالعه كه بر روي 151 مددجو با محدوده سني، 58-18 سال و ميانگين سني 32 سال صورت گرفت، 26.5% آنها به تريكوموناس واژيناليس آلوده بودند، ولي آلودگي به گنوره در هيچكدام از افراد مورد مطالعه وجود نداشت.
بحث و نتيجه‌گيري: نتايج اين تحقيق نشان مي‌دهد كه گروهي از مددجويان كه به رعايت مسايل بهداشتي و درماني بي‌توجه مي‌باشند بيشتر در معرض آلودگي و ابتلاي به تريكوموناس واژيناليس قرار دارند. در جامعه مورد بررسي عليرغم درمان و دوران محكوميت، باز هم درصد آلودگي بالا بود. بنابراين ضرورت آموزش، معاينات اجباري، درمان و پيگيري در اين گروه افراد از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی